Lidé se obávají změn ve stavebním spoření, banky chystají změny

12.8.2010 16:32   |  

Klienti stavebních spořitelen jsou znepokojeni změnami, které připravuje vláda v systému stavebního spoření. Někteří lidé uvažují o tom, že své úspory ze stavebního spoření vyberou a už v něm nebudou dále pokračovat. Spořitelny proto již začaly pracovat na inovaci stávajících produktů, vyplývá z ankety mezi stavebními spořitelnami.

Ministerstvo financí v aktuálním návrhu plánuje například zavedení 50procentní daně na letošní státní podporu, snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně nebo zdanění úroků z vkladů 15procentní daní. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.

„Z informací v médiích a výroků některých politiků nabývají klienti pocitu nedůvěry ve stabilitu a budoucnost systému stavebního spoření,“ řekla mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková. Klienti se podle ní obávají, aby nedošlo k zásahu do jejich úspor a již připsaných záloh státní podpory. „Samozřejmě někteří klienti jsou chystanými změnami natolik znepokojeni, že uvažují i o tom, že své úspory vyberou a ve stavebním spoření už nebudou pokračovat,“ dodala Vaněčková.

Stavební spořitelna České spořitelny v současné době eviduje zvýšený počet dotazů ze strany klientů, kteří se ne zcela orientují v navrhovaných změnách publikovaných v médiích. „Klienti reagují racionálně, zatím jsme nezaznamenali v souvislosti s proklamovanými opatřeními žádné výrazné změny v jejich chování,“ sdělila zástupkyně spořitelny Ivana Kočišová.

Stavební spořitelny se už nyní připravují na změny a chystají pro klienty nové nabídky. „Na přípravě příslušných opatření pracujeme. A jakmile budou nové parametry stavebního spoření známy, uvedeme opatření na trh a budeme o nich podrobně informovat,“ uvedl ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček.

Na možnost prosazení plánovaných změn se připravuje také Raiffeisen stavební spořitelna. „V současné době analyzujeme naše produkty a zvažujeme možné inovace,“ uvedla mluvčí spořitelny Štěpánka Čepická.

Stavební spoření je v Česku často používaným nástrojem na financování bydlení, ale je také oblíbeným spořícím produktem. Ministerstvo financí evidovalo ke konci letošního března přes 4,9 milionu smluv o stavebním spoření, přičemž klienti mají ve stavebních spořitelnách naspořeno 415 miliard korun. Výše státní podpory aktuálně dosahuje 15 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 3000 korun za rok. U smluv uzavřených před rokem 2004 dosahuje podpora až 4500 korun.

Stavební spoření je státem podporovaným produktem i okolních státech kromě Polska. Například na Slovensku je státní podpora variabilní, výše podpory vychází z výnosu státních dluhopisů a může se pohybovat v rozmezí pěti až 15 procent ročně, maximálně však 66,39 eur (asi 1650 korun). Podpora stavebního spoření je variabilní i v Rakousku, může dosahovat tří až osmi procent ročně, maximální výše podpory je 96 eur (téměř 2400 Kč).

Ze všech okolních států má nejsložitější systém stavebního spoření Německo, míní vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Klasická podpora stavebního spoření je v Německu 8,8 procenta, maximálně však 45,06 eur (přes 1100 korun), roční příjem klienta však musí být nižší než 25.600 eur. Pro manžele platí dvojnásobek hodnot, ke stavebnímu spoření lze v Německu získat více druhů podpory zároveň.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web