Banky loni odvedly Fondu pojištění vkladů přes tři a půl miliardy korun

5.6.2011 11:26   |  

Pojištěné instituce odvedly loni do Fondu pojištění vkladů (FPV) 3,7 miliardy korun. Celkový objem finančních rezerv fondu tak vzrostl na 18 miliard korun. Předloni banky do fondu odvedly necelé dvě miliardy korun a finanční rezervy činily téměř patnáct miliard. Zisk fondu loni klesl z předloňských 712,6 milionu na 527 milionů korun.

Na konci loňského roku byly u FPV pojištěny vklady v celkovém objemu 2,1 bilionu korun uložené u 36 finančních institucí. Za pojištěné vklady odvedly banky, družstevní záložny a stavební spořitelny loni do fondu celkem 3,7 miliardy korun.

„Proti předchozím letům vzrostla suma příspěvků v loňském roce téměř na dvojnásobek, nicméně tento nárůst vyplynul ze změn v harmonogramu odvodů a ze zvýšení sazby odvodu pojistného o 60 procent počínaje druhým pololetím,“ upozornila výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová. Díky této změně fond loni inkasoval pojistné za rok 2009 i za tři čtvrtletí běžného roku, neboť příspěvky jsou nyní nově placeny ve čtvrtletních intervalech, dodala.


Čtěte také: O klienty zahraničních bank se postará Fond pojištění vkladů


Kromě příspěvků pojištěných institucí fond loni obdržel další plnění z konkurzní podstaty dvou finančních institucí v celkové výši 1,26 miliardy korun. Fond nyní eviduje pohledávky za bankami v nominální výši 17,74 miliardy korun. FPV očekává výnos z těchto pohledávek zhruba 20 procent.

Finanční rezervy fondu byly uloženy zejména do státních dluhopisů. I přes konzervativní složení investičního portfolia, které fondu při správě prostředků nařizuje zákon, celkové zhodnocení portfolia dosáhlo za loňský rok 3,45 procenta. Za dobu své existence vyplácel FPV náhrady vkladů v 16 případech, při kterých ke konci roku 2010 poskytl náhrady vkladatelům 12 bank v celkové výši 25,47 miliardy korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web