Banky loni v Česku rekordně vydělaly, hlavně díky půjčkám na bydlení

Bankovní byznys v Česku loni zažil rekordní rok. Domácí peněžní ústavy vydělaly o pět procent více než v roce 2014 a s bezmála 66 miliardami si podle předběžných dat ČNB přišly na nejvyšší profit v české finanční historii.

Pražské sídlo Raiffeisenbank
1.2.2016 6:30   |  

Obchody rozhýbal silný zájem o úvěry vycházející z překotného růstového tempa české ekonomiky, bankám pomohlo i striktní řízení nákladů a poctivěji splácející dlužníci z řad domácností i firem.

Jiskru bankovního byznysu loni zažehly podniky, které si u bank nabraly nové půjčky za bezmála 610 miliard korun, což bylo oproti předloňsku takřka o dvanáct procent více. „Objem je však stále pod předkrizovou úrovní,“ naráží na růstový potenciál trhu hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

České rekordy pak padly v disciplíně půjček na bydlení, těch si domácnosti během loňska nasmlouvaly za bezmála 295 miliard, tedy téměř o čtvrtinu více než o rok předtím, lepší prodeje banky dosud nezažily.

„Očekáváme výborné výsledky s ohledem na vývoj v předchozích kvartálech,“ uvádí Petr Plocek z UniCredit Bank. „Během loňska se tuzemská ekonomika vyvíjela velmi dobře, a stoupala proto i poptávka po bankovních produktech,“ dodává Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank. Podrobněji se banky odmítly ke svému hospodaření do okamžiku oficiálních výsledků s odvoláním na povinnost informačního embarga vyjádřit. Své výsledky odkryjí domácí banky během nadcházejících týdnů.

„Významným důvodem rekordních zisků jsou nízké náklady rizika, které souvisí s příznivým vývojem podílu nesplácených úvěrů a úspěšným vymáháním již dříve odepsaných úvěrů,“ říká analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Během loňska tak bezmála o pětinu klesl podíl špatně splácených podnikových úvěrů, nejlépe od podzimu 2009 pak koncem roku splácely své půjčky i české domácnosti. „K dobré finanční kondici tuzemských bank přispěla i řada opatření na zefektivnění jejich činností, jimiž v posledních letech prošly a některé ještě procházejí,“ doplňuje Marek Richter z poradenské skupiny PwC.


Čtěte také:

2016: Co plánují banky na letošek?

Co bude v tomto roce s měnami? Nesázejte na valuty zemí těžících ropu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web