České banky mají v Řecku 21 miliard

29.4.2010 8:19   |  

aktualizováno Na prohlubující se problémy Řecka mohou částečně doplatit také české banky, které nakoupily řecké dluhopisy. „Objem řeckých dluhopisů držených českými bankami představuje přibližně půl procenta celkových aktiv bankovního sektoru,“ potvrdil E15 Tomáš Zimmerman z České národní banky. To znamená, že banky mají obligace v celkové hodnotě 20,5 miliardy korun. Pojišťovny a penzijní fondy žádná řecká aktiva podle ČNB nevlastní.

Komerční banka má zhruba osm miliard v těchto cenných papírech a chce je držet do splatnosti. Česká spořitelna podle Pavly Langové z tiskového oddělení nemá v bilanci řecké státní dluhopisy, nicméně drží dluhopisy řeckých bank, které se také potýkají s problémy. „Dluhopisy řeckých bank tvoří méně než 0,2 procenta celkové bilanční sumy,“ uvedla Langová. Spořitelna v nich má tedy 1,7 miliardy korun.

Mluvčí ČSOB Ivo Měšťák České nek hodnotu řeckých dluhopisů v bilanci banky odmítl uvést. Podle informací z trhu jich má ČSOB údajně více než Komerční banka.

Tím, že prudce poklesla hodnota dluhopisů na trzích, se mohou bankám snížit zisky. „Banky dluhopisy přeceňují na reálnou hodnotu podle vývoje tržních cen,“ uvedl Zimmerman. Například Komerční banka, pokud by nyní dluhopisy diskontovala o dvacet procent, by odepsala 1,6 miliardy korun.

„Vzhledem k silné kapitalizaci banky a relativně malému objemu těchto dluhopisů nehrozí žádné výraznější negativní dopady případného defaultu Řecka,“ uvedl analytik Milan Lávička z Atlantiku FT.

Řecká vláda v posledních letech emitovala obrovské sumy dluhopisů, které nakupovaly hlavně banky, pojišťovny a fondy z eurozóny. Tuzemské finanční podniky tyto dluhopisy kvůli měnovým rizikům tolik nenakupují, investují spíše do korunových emisí. „Vzhledem k velmi omezeným obchodním a finančním vazbám České republiky a Řecka je přímý vliv na finanční sektor a ekonomiku Česka minimální,“ vysvětluje Zimmerman.

Jedinou korunovou emisi vydávala řecká Alpha Bank, kterou pravděpodobně nakoupila Česká spořitelna. „Pojištovny a penzijní fondy nemají k řeckým dluhopisům žádnou angažovanost,“ dodal Zimmerman. Některé řecké cenné papíry ovšem mohou držet podílové fondy.

Řecké cenné papíry tíží řadu finančních institucí v Evropě. Celkem si řecká vláda v zahraničí vypůjčila 303 miliard dolarů, což je 5,9 bilionu korun. Jen Francie drží bondy za 76 miliard dolarů a Německo za 43 miliard dolarů. Evropská komise odmítla, že by mohlo dojít k restrukturalizaci řeckého dluhu, kdy by se dluhopisům prodloužila doba splatnosti a část by se popřípadě odepsala. Banky by tak o peníze přicházet neměly.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web