Nová regulace přijde banky na stovky miliard eur

17.12.2010 8:09   |  

Nová regulace bank, takzvaný Basel III, bude mít na sektor tvrdý dopad. Basilejští regulátoři uvedli, že celkem bude stát 602 miliard eur. Banky budou nuceny vázat mnohem více kapitálu a jeho výnosnost se sníží, navíc budou muset doplňovat základní kapitál tak, aby úvěry s dlouhodobou splatností tolik nepřevyšovaly úroveň vkladů a banky se nedostávaly do krize likvidity.

Regulace dopadne hlavně na mezinárodní korporace. Cena bankovních akcií po oznámení spadla zhruba o procento.

Analytik Merck Finck & Co Konrad Becker řekl Bloombergu, že nová pravidla budou stát banky hodně peněz, ale jiná alternativa není. „Otázka je, jak to budou dělat. Buď zadržovat zisky, prodávat aktiva, zvyšovat kapitál, či vyplácet nižší dividendy.“

Basilej přistupuje k tvrdší regulaci proto, že předchozí pravidla, Basel II, údajně neochránila trh před finanční krizí. Banky budou muset jednak opět zvednout úroveň kapitálové přiměřenosti (nad 10,5 procenta ze stávajících zhruba osmi procent, ale s jinou strukturou), držet vyšší podíl likvidního majetku a vytvářet takzvaný proticyklický polštář – ten by se měl vytvářet v lepších časech tak, aby pomohl v dobách sestupu ekonomického cyklu.

Banky, které nebudou požadavky splňovat, dostanou restrikce na vyplácení dividend. Kromě přímých finančních dopadů hrozí podle některých analytiků v příštích letech snížení růstu HDP a zdražení úvěrů.

České banky neutrpí zdaleka tolik, jako jejich nadnárodní konkurence. Monika Laušmanová z České spořitelny, která vede komisi pro regulaci v České bankovní asociaci, uvedla, že české banky rámcově splňují nové kapitálové požadavky už nyní – kapitálová přiměřenost sektoru je zhruba patnáct procent. „Odhaduji, že ani náklady na novou regulaci nebudou moc vysoké, navíc budou rozloženy v čase až do roku 2019,“ řekla deníku E15. Celkově banky v evropské sedmadvacítce budou muset doplnit regulatorní kapitál o 263 miliard eur.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web