Banky od července nesmí vybírat absurdní poplatek za vklad hotovosti

15.7.2011 13:17   |  

Tuzemské banky nesmí od července na základě zákona o oběhu bankovek a mincí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Podle serveru kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly.

GE Money Bank přestala poplatek za vklad hotovosti na pobočce účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním, uvedl server. Podle něj poplatek za vklad hotovosti na přepážce nezruší Poštovní spořitelna, která působí jako samostatná značka v rámci ČSOB. Ke splnění zákonné povinnosti totiž Poštovní spořitelně podle serveru stačí, že klientům umožňuje vložit hotovost bezplatně prostřednictvím vkladových automatů.

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. „Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem,“ uvedla Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB. Zároveň ale dodala, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný.


Čtěte také: Bankovní poplatky vzrostly od roku 2008 o desetinu


Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot. Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů. Také na tuto změnu podle serveru reagují banky ve změnách sazebníků. „Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona,“ uvedl server.

Anketa

Který poplatek považujete za nejabsurdnější?

Poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu   9% Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat   4% Poplatek za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě   7% Poplatek za předčasně splacený úvěr   9% Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou   42% Poplatek za příchozí platbu   30%

V anketě hlasovalo 649 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet patřil v Česku k nejkritizovanějším bankovním platbám. Byl dokonce zvolen nejabsurdnějším bankovním poplatkem za rok 2009 v anketě serveru bankovnipoplatky.com. Už tehdy ho ale klientům neúčtovala většina tuzemských bank.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web