Banky opět zachvacuje hypoteční šílenství

4.5.2011 6:41   |  

Nehledě na to, že podíl nesplácených hypoték stále roste, banky se opět vrhají do bezhlavého půjčování. Od počátku roku rozjely masivní kampaně, ve kterých nabízejí ultralevné hypotéky se sazbami pod tři procenta.

Pro spotřebitele to je výhodné, průměrné úroky u hypoték už klesají. Hypoteční úrok se navíc podepsal na poklesu průměrné ceny všech úvěrů.

Podle České národní banky se ke konci března úroková sazba průměrného nového úvěru domácnostem snížila na 14,3 procenta. Před měsícem byla skoro o procentní bod vyšší. „Toto snížení celkové úrokové sazby nebylo způsobeno reálným snižováním sazeb, ale zastoupením jednotlivých typů úvěrů. V březnu se výrazně zvýšil objem uzavřených úvěrů na bydlení s nízkou úrokovou sazbou,“ uvádí v komentáři k úrokům ČNB.

Podle Hypoindexu byl objem půjček uzavřených za letošní první čtvrtletí rekordní. Celkem banky sjednaly nové hypotéky za 22 miliard korun, což je nejvyšší objem od jara 2008. Šéf hypoték v UniCredit Bank Tomáš Drábek uvedl, že za letošní rok odhaduje nárůst trhu o dalších dvacet procent, což by představovalo zhruba sto miliard korun. „Je to způsobeno obecně rostoucí poptávkou po bydlení. Vliv na růst má také změna DPH,“ uvedl.

Banky však nesdělují, kolik z objemu nových hypoték připadá právě na refinancování. Odhaduje se, že je to až polovina nové produkce.

Banky ke konci března evidovaly hypotéky celkem za 613 miliard korun. Nesplácených hypoték je za 19,4 miliardy korun, což činí podíl 3,1 procenta. Během roku se objem delikventních úvěrů dále zvyšoval, loni v březnu činil 2,8 procenta.

Hypoteční kampaně bank se podepsaly na rozevírání nůžek mezi úroky ze starších, již existujících hypotečních úvěrů a z nových úvěrů. Ten, kdo si vzal hypotéku letos na začátku roku, platí výrazně méně. Sazba z nových úvěrů na bydlení činila v březnu 4,5 procenta. Průměrná sazba všech úvěrů je 5,1 procenta. Loni v březnu přitom byly obě sazby téměř stejné. To klienty láká i k refinancování starších hypoték.

Nejrychleji jdou dolů nejkratší fixace hypoték, hlavně kvůli proměnlivým sazbám. S hypotékou, která umožňuje pohyblivou sazbu, přišla jako první loni v květnu UniCredit Bank, posléze se připojila LBBW a GE Money Bank. UniCredit startovací sazbu minulý týden zlevnila na 2,5 procenta. Drábek doplnil, že polovina klientů UniCredit upřednostňuje pohyblivou sazbu před fixací. Největší banky zase zvýhodňují delší fixace.

Banky také pokračují v kampaních, kdy nabízejí hypotéky bez poplatku či s akční cenou – tento týden k tomu přistoupily Komerční banka a Volksbank, minulý týden GE Money Bank.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web