Banky pošlou matkám 31 miliard korun

6.5.2010 7:10   |  

Zahraniční banky opět dostanou od svých českých dcer tučný dárek. Čtyři největší tuzemské peněžní ústavy odešlou svým zahraničním vlastníkům z loňského zisku na dividendách 31,1 miliardy korun. To je dosavadní rekord.

Už loni byly výplaty dividend rekordní, mateřské skupiny se totiž kvůli krizi dostaly do likviditních problémů. Od českých bank dostaly v roce 2009 úhrnem téměř 24 miliard korun. Tehdy nejvíce posílala Česká spořitelna do rakouské Erste, celkem 15,5 miliardy korun.

Letos patří prvenství ČSOB, jejíž mateřská belgická skupina KBC se potácí v problémech. ČSOB vlastníkovi odevzdá celý loňský čistý zisk, což je 17,4 miliardy korun. Celý výtěžek by měla podle návrhu uvedeného ve výroční zprávě poslat do své italské skupiny také UniCredit Bank, která loni vydělala 2,7 miliardy korun.

Česká spořitelna a Komerční banka odvedou vlastníkům letos jen část svého čistého zisku, zhruba polovinu.

Výplata dividend není jedinou formou pomoci, kterou poskytují tuzemské banky svým matkám. Na konci roku Česká národní banka evidovala půjčky českých bank matkám celkem 23 miliard korun. Tuzemské ústavy si to mohou dovolit, neboť objem vkladů v českých bankách je vyšší než úvěrů a všechny velké banky jsou navíc ziskové.

Raiffeisenbank loni vydělala - a akcionáři tak mohou získat - dvě miliardy korun. Podle mluvčího banky Tomáše Kofroně ještě banka o výši dividendy nerozhodla. Loni Raiffeisenbank poslala do Vídně třetinu svého zisku, který činil 1,4 miliardy korun.

ČSOB loni své mateřské bance KBC vyplatila jen necelých 700 milionů korun. V roce 2008 jí totiž dramaticky klesl čistý zisk pouze na miliardu korun, protože musela odepisovat rizikové cenné papíry CDO. Do problémů se tehdy rovněž dostala i její belgická matka, která musela přijmout státní pomoc ve výši sedm miliard eur.

KBC proto, aby měla na splacení uvedené státní pomoci, chce letos poslat zhruba třetinu akcií ČSOB na burzu. Výplatu rekordní dividendy navrhuje představenstvo, schválit by ji měl vlastník do poloviny roku. Loňský výsledek ČSOB, který byl historicky vůbec nejvyšší, pozitivně ovlivnil především prodej podílu ve slovenské ČSOB, který české bance přinesl navíc sedm miliard korun.

Podle údajů ČNB tuzemské finanční ústavy a stavební spořitelny loni vydělaly v souhrnu 60,2 miliardy korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web