Banky přetahují firmám IT odborníky

23.2.2011 14:36   |  

Banky přehodnocují náklady na outsourcing služeb a stále častěji si je zajišťují vlastními silami. Trend minulých let, kdy se většina služeb zadávala externím dodavatelům, pomalu odeznívá a banky začínají důkladněji zkoumat náklady spojené s jejich najímáním. Změnu na trhu pociťují již teď především IT společnosti, kterým bankovní domy přetahují schopné počítačové odborníky.

„Minimálně od začátku krize jde o nový trend částečného insourcingu, který vyvolaly změny nákladů na dodavatele. Těžko se dá kvantifikovat, ale řada bankovních domů přetahuje zkušené IT odborníky do vlastního zaměstnaneckého poměru,“ říká generální ředitel Ness Technologies v ČR Mirko Kalous.

Nový trend potvrzuje i obchodní ředitel IBM v Česku Ondřej Šiška. „Některé IT specialisty si banky v minulosti neváhaly ve velkých počtech najímat formou agenturního zaměstnávání a v posledních dvou letech došlo k poměrně velkému poklesu,“ uvedl Šiška. Banky podle něj daleko více zvažují výhody a nevýhody flexibilního pracovního vztahu a tedy i potenciálního snižování nákladů. „Osobně si ale myslím, že jde o střednědobou optimalizaci a nikoliv dlouhodobý trend,“ dodává Šiška.

Jeho slova opatrně potvrzují i hlasy z bank. „Pracujeme na novém IT systému a posilujeme jak vlastní tým, tak i spolupráci s externími dodavateli. Hledáme experty především na seniorské pozice,“ uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „Zájem o zkušené lidi s praxí skutečně je a banky jim mohou nabídnout velmi stabilní prostředí,“ potvrzuje pohyb na trhu Aleš Křížek z personální agentury Robert Half International, která se specializuje na finanční a IT pozice.

„Formou outsourcingu pokrýváme poměrně velké množství služeb, které nesouvisejí s přímou obchodní činností. Pravdou je, že trend outsourcingu se pomalu zastavil a my důkladně analyzujeme situaci a hledáme nejvhodnější řešení,“ uvedla pro E15 mluvčí České spořitelny Klára Pačesová. A například ČSOB pokrývá z vlastních zdrojů 90 až 93 procent činností a externí dodavatele využívá na necelých deset procent objemu práce. „Využíváme je především na pokrytí projektů, ve kterých potřebujeme expertní znalosti, které nemáme aktuálně k dispozici,“ uvádí mluvčí ČSOB Jan Solnička.

Podle IT specialistů procházejí banky přechodným obdobím, které způsobilo a ještě způsobí několikaletý pokles externích dodávek, což může ohrozit primárně menší společnosti, jež jsou na sourcingu závislé. Podle Šišky se ale bankám otevírají nové možnosti a způsoby outsourcingu. „Se zlepšující se schopností vyčíslit přímé i nepřímé náklady spojené s interním poskytováním služeb se budou rozvíjet další formy sourcingu jako je sdílení služeb mezi konkurenty, v rámci finančních skupin či meziodvětvové poskytování komoditních služeb,“ je přesvědčený Šiška.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web