Banky prodělaly špatné čtvrtletí, Deutsche Bank opustí 15 trhů

Největší německá banka léta se koupající v přízni klientů i expertů si letos musí zvykat na nelichotivý primát. Globální bankovní domy si letošní třetí čtvrtletí za rámeček jistě nedají. V lepším případě jim „jen“ klesají zisky, v horším se rovnou propadají do ztráty.

Sídlo Deutsche Bank v německém Frankfurtu
30.10.2015 8:44   |  

Vítězem v kategorii, kterou nechce nikdo vyhrát, se stala největší německá banka Deutsche Bank. Ta prodělala šest miliard eur. Za ztrátou je zaúčtování opravné položky ve výši 5,8 miliardy eur, což sama banka indikovala již před pár týdny jako důsledek snížení hodnoty některých divizí, na něž dolehnou přísnější regulace a vyšší kapitálové požadavky. Banka také zaúčtovala 1,2 miliardy eur určených na právní spory.

Její nový generální ředitel na úvodní tiskové konferenci příliš nepřekvapil prohlášením, že Německo je pro banku nadále nejdůležitějším trhem. „Nemáme problém se strategií, víme přesně, kam kráčíme,“ prohlásil.

V reakci na problémy se banka do pěti let stáhne z deseti zemí Evropy a pěti z Latinské Ameriky. Některé divize z Brazílie, jejíž ekonomika nenaplňuje očekávání, přesune do svých globálních center. Utrum mají i akcionáři. Minimálně dva roky od banky dividendu, která za loňský rok dosáhla tříprocentního výnosu, neuvidí.

Akcie Deutsche Bank

Akcie včera klesly o sedm procent. Ještě hůře jsou na tom zaměstnanci Deutsche Bank. Přímo jich skončí devět tisíc, spolupráce bude ukončena se šesti tisíci externích dodavatelů a o dalších 20 tisíc zaměstnanců přijde banka prodejem dceřiných společností.

Nedaří se ani dalším bankám. Britská Barclays včera oznámila desetiprocentní pokles zisku na 1,43 miliardy liber, což bylo hluboko pod očekáváním. Na druhé straně Atlantiku vydělala Bank of America o 15 procent méně. „Ze čtyř velkých bank, jež nás zajímají – Bank of America, Wells Fargo, JP Morgan a Goldman Sachs – měla jen ta první přijatelné čtvrtletí,“ tvrdí Gaby Laperová, analytička z Financial Engines.


Čtěte také:

Deutsche Bank vykázala rekordní ztrátu, propustí 15 tisíc lidí

Clintonová: Ani „příliš velké banky“ bych neváhala nechat zkrachovat

Nizozemsko připravuje úpis akcií znárodněné banky ABN Amro

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web