Banky řeší rébus, kam s penězi

Pokud jde o to, kam umístit volné peníze, zažívají české banky historicky nejhorší období. Dluhopisy, ve kterých domácí peněžní ústavy drží takřka čtvrtinu svých aktiv, nesou nejméně v historii, když výnos desetiletého bondu české vlády letos na podzim poprvé v dějinách země propadl pod jedno procento. Zlatým dolem nejsou ani podnikové úvěry, průměrný úrok klesl nedaleko od dvou procent, a banky tak inkasují kolem třetiny toho, co před ekonomickou krizí.

 ilustrační foto
8.12.2014 6:43   |  

Aby nebylo bankovních trablů málo, část podnikové sféry dala bankám vale a vyrazila za úvěrem na kapitálový trh. „Od roku 2013 používají podniky k financování ve významnější míře i emise podnikových dluhopisů,“ uvádí analytička české spořitelny Dana Hájková. „Dluhopisy jsou sice celkově dražší než bankovní úvěr, ale emitent si ušetří spoustu starostí s pravidelnou komunikací s bankami,“ dodává šéf Patria Corporate Finance Tomáš Klápště.


Podniky úvěry nepotřebují: Firmy si nepůjčují, vlastních peněz mají dost


Mezitím tak souboj bank o dobré klienty nabírá na obrátkách. „O zdravé firmy se banky přetahují a nabízejí jim velmi výhodné půjčky, platí to napříč celým spektrem od živnostníků až po skutečně velké firmy,“ doplňuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „Banky bojují o každého solidního klienta. Zatím je tento boj limitován přísnými požadavky bank, respektive jejich mateřských centrál, na finanční zdraví úvěrovaných podniků,“ potvrzuje i Petr Kříž, partner PwC Audit.

Bankovní kasu částečně zachraňuje český spotřebitel. Koncem letošního října vyšla žadatele průměrná spotřebitelská půjčka podle dat České národní banky v průměru na bezmála čtrnáct procent ročně, tedy dokonce ještě dráže než na vrcholu blahobytu v létě 2007. „Nízkoúročené prostředí se negativně podepisuje na ziscích bank. Na druhou stranu mají banky stále možnost snižovat náklady a je zde i několik možností, jak rozpohybovat úvěrový byznys, jednou z nich jsou korunové spotřebitelské půjčky, jejichž sazby jsou na úrovni roku 2011,“ uvádí Martin Lobotka z Consequ.


Čtěte také:

Úvěry jsou skoro nejlevnější v historii. Firmy je přesto nechtějí

Banky jdou v boji o firemní úvěry i do rizika

Bankovní úvěry menším firmám padly na dno

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web