Banky řeší rébus, kam s penězi

Pokud jde o to, kam umístit volné peníze, zažívají české banky historicky nejhorší období. Dluhopisy, ve kterých domácí peněžní ústavy drží takřka čtvrtinu svých aktiv, nesou nejméně v historii, když výnos desetiletého bondu české vlády letos na podzim poprvé v dějinách země propadl pod jedno procento. Zlatým dolem nejsou ani podnikové úvěry, průměrný úrok klesl nedaleko od dvou procent, a banky tak inkasují kolem třetiny toho, co před ekonomickou krizí.

 ilustrační foto
8.12.2014 6:43   |  

Aby nebylo bankovních trablů málo, část podnikové sféry dala bankám vale a vyrazila za úvěrem na kapitálový trh. „Od roku 2013 používají podniky k financování ve významnější míře i emise podnikových dluhopisů,“ uvádí analytička české spořitelny Dana Hájková. „Dluhopisy jsou sice celkově dražší než bankovní úvěr, ale emitent si ušetří spoustu starostí s pravidelnou komunikací s bankami,“ dodává šéf Patria Corporate Finance Tomáš Klápště.


Podniky úvěry nepotřebují: Firmy si nepůjčují, vlastních peněz mají dost


Mezitím tak souboj bank o dobré klienty nabírá na obrátkách. „O zdravé firmy se banky přetahují a nabízejí jim velmi výhodné půjčky, platí to napříč celým spektrem od živnostníků až po skutečně velké firmy,“ doplňuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „Banky bojují o každého solidního klienta. Zatím je tento boj limitován přísnými požadavky bank, respektive jejich mateřských centrál, na finanční zdraví úvěrovaných podniků,“ potvrzuje i Petr Kříž, partner PwC Audit.

Bankovní kasu částečně zachraňuje český spotřebitel. Koncem letošního října vyšla žadatele průměrná spotřebitelská půjčka podle dat České národní banky v průměru na bezmála čtrnáct procent ročně, tedy dokonce ještě dráže než na vrcholu blahobytu v létě 2007. „Nízkoúročené prostředí se negativně podepisuje na ziscích bank. Na druhou stranu mají banky stále možnost snižovat náklady a je zde i několik možností, jak rozpohybovat úvěrový byznys, jednou z nich jsou korunové spotřebitelské půjčky, jejichž sazby jsou na úrovni roku 2011,“ uvádí Martin Lobotka z Consequ.


Čtěte také:

Úvěry jsou skoro nejlevnější v historii. Firmy je přesto nechtějí

Banky jdou v boji o firemní úvěry i do rizika

Bankovní úvěry menším firmám padly na dno

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web