Banky se soudí o miliardy

14.5.2010 7:29   |  

Šestice největších bank vytvořila na soudní spory, které vede, rezervu přes tři miliardy korun. To je o pár desítek milionů více než loni. Banky vytvářejí rezervy k případům, v nichž jsou žalovány a u nichž hrozí, že by spory mohly prohrát. Skutečná výše částek, o něž se soudí, je mnohonásobně vyšší.

Nejkomplikovanějšími spory jsou zatíženy ČSOB a GE Money Bank. Soudy totiž dosud řeší žaloby kvůli problematickému převzetí jejich předchůdců, zkrachovalých IPB a Agrobanky. Nejdražší spory vede ČSOB kvůli IPB. Banka jako žalobce vystupuje ve dvou přích proti japonské bance Nomura (bývalý vlastník IPB), a to celkem o 26 miliard korun.

Naproti tomu je ČSOB žalovanou stranou ve čtyřech sporech, kde po ní subjekty požadují celkem 103 miliard korun. Přesto má ČSOB ve svých rezervách na spory vyčleněno jen 270 milionů korun. „Podle názoru banky žádný soudní spor nepředstavuje žádné riziko vzhledem ke své naprosté nedůvodnosti,“ uvedla banka ve výroční zprávě.

Spory, kde Československou obchodní banku žaluje nástupce IP banky, což je firma General Factoring, a ICEC holding v souhrnné hodnotě 52 miliard korun, jí navíc kryje záruka od České národní banky. Posledním sporem, kde ČSOB figuruje, je soud o pohledávku ministerstva financí za firmou ImAGe Alpha. O tom, zda tato firma spolu s ČSOB pohledávku 11 miliard zaplatí, rozhodne soud letos 20. května.

Dořešeny nemá spory kvůli bývalé Agrobance ani GE Money Bank. Proti ní vedou soudní spory bývalí akcionáři likvidované Agrobanky, kteří zpochybňují převzetí podniku americkou bankou. GE navrhuje akcionářům vyrovnání 800 milionů korun, a přestože se všechny strany za asistence ČNB dohodly už před třemi lety, k vypořádání dosud nedošlo. Podrobnosti vypořádání se od té doby komplikovaly. Akcionáři – největším je pravděpodobně stále finančník Pavel Tykač – by výměnou za odškodnění měli stáhnout žaloby vůči bance.

Ostatní finanční domy vedou soudní pře hlavně z běžného obchodního styku, v některých případech banky stojí na straně žalujícího. Například Komerční banka je zažalována v několika sporech, na které má rezervu přes půl miliardy korun. Banka sama naopak jako žalobce vystupuje v devíti sporech o celkovou částku 700 milionů korun.

Jedinou bankou, která rezervy na soudní spory během loňského roku snížila, byla Raiffeisenbank. Ta rozpustila z dané položky sedmdesát milionů korun.


Čtěte také: Vklady v bankách mohou být pojištěny do sto tisíc eur

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web