Banky si brousí zuby na privátní klienty, ve hře je 370 miliard

25.1.2011 12:02   |  

Privátní bankovnictví, tedy služby pro movitější klientelu, má v Česku stále rezervy. Bohatých Čechů totiž stále přibývá - například podle odhadu ČSOB je nyní v Česku zhruba 17 tisíc lidí, jejichž majetek určený k investování přesahuje deset milionů korun. A jejich počet by přitom v následujících letech měl růst o více než čtyři procenta ročně až na více než 20 tisíc v roce 2013.

A ve hře jsou stovky miliard. „České privátní bankovnictví má stále zajímavý potenciál. Podle expertních analýz je na trhu ještě zhruba 370 miliard korun, které nejsou ve správě privátního bankovnictví,“ tvrdí člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

V segmentu privátních bankovních služeb je velká konkurence - nabízejí je největší bankovní hráči ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka. Obsluhuje jej také J&T Bank a Privatbanka ze skupiny Penta a své zastoupení v Česku mají i tradiční zahraniční privátní banky - mezi hlavní patří UBS, Lombard Odier Darier Hentsch a Deutsche Bank Österreich (dříve Sal. Oppenheim).

Pro český trh je typické, že klienti více důvěřují bankovním domům se sídlem v České republice. „Tuzemské privátní banky mají oproti těm zahraničním ve správě zhruba dvě třetiny majetku. Vstup nových bank na český trh je navíc v blízké budoucnosti nepravděpodobný, protože velcí mezinárodní hráči se zaměřují na Asii, kde bude počet bohatých lidí narůstat nejrychlejším tempem - odhadem 38 procent ročně. Pro Severní Ameriku se odhady růstu pohybují kolem 14 procent ročně,“ dodal výkonný ředitel privátního bankovnictví ČSOB Martin Kosobud.


Čtěte také:

Raiffeisenbank rozjíždí pobočky pro bohaté, začne v Praze

Česká spořitelna spustila síť poboček pro bohaté klienty


Pro klienty privátních bank je důležité především to, že jim ochrání současnou hodnotu jejich majetku, mají spíše konzervativní očekávání a jejich hlavním cílem není maximální výnos. Nadpoloviční většina klientů se o svůj majetek také aktivně stará a je ohotna část svých aktiv investovat do produktů s vyším potenciálem výnosu, tedy do dluhopisů, fondů, obhospodařovaných portfolií a akcií.

Na otázku, zda se klienty privátních bank stávají například výherci velkých loterijních částek Martin Kosobud odpověděl: „Mám s tím vlastní zkušenost a musím říci, že takovými klienty to bývá velmi komplikované, protože velké peníze získají náhle a nemají s nimi žádné zkušenosti. Často začnou agresivně utrácet, takže ze sta milionů mohou velmi rychle spadnout pod desetimilionovou hranici. Vedení financí takového klienta tedy není lehké, ale tím neříkám, že se mu naše banka brání.“

Ke konci roku 2009 celkový tržní objem majetku určeného k investování činil 620 miliard korun. Z toho podle výpočtů ČSOB bylo 250 až 310 miliard korun v privátních bankách a z toho 160 až 200 miliard v bankách se sídlem v Česku.

Rozdělení osob, jejichž majetek k investování přesahuje 10 milionů korun a odhad růstu jejich počtu:

Počet odhadovaný růst ročně
Celkem trh 17.000 4,4 %
Majitelé 6000 5 %
Manažeři 2400 20 %
OSVČ 4000 5 %
Dřívější majitelé 2600 0 %
Restituenti 1200 -
Rodinní příslušníci 600 -
Sportovci 200 -

Zdroj: ČSOB

V následujících letech by objem majetku k investování měl růst ročně zhruba o desetinu. Na konci letošního roku by tak měl činit 750 miliard korun oproti loňským 690 miliardám. Do roku 2013 by pak měl vzrůst na 940 miliard korun.

Klienty privátního bankovnictví je v Česku z celkového počtu majetných zhruba 8500 lidí. Největší skupinu mezi majetnými lidmi představují majitelé společností, těch je zhruba šest tisíc. Následují osoby samostatně výdělečně činné, kterých je kolem čtyř tisíc. Mezi další skupiny patří dřívější majitelé firem, manažeři nebo restituenti.

Podle Hutly se v privátním bankovnictví v uplynulých letech změnil přístup ke správě peněz, mimo jiné i pod vlivem ekonomické krize, zpřísnění legislativy a konce takzvaných daňových rájů. Nyní se postupuje například tak, že cena spravovaného majetku by neměla klesnout.

Podle odhadů jiných poradenských a výzkumných firem je na tuzemském trhu v průměru 13 tisíc lidí, jejichž majetek určený k investování přesahuje jeden milion dolarů (zhruba 18 milionů korun).

Na celém světě bylo podle expertních odhadů v roce 2008 zhruba 9,2 milionu lidí s majetkem určeným k investování přes jeden milion dolarů. Jejich počet by měl přitom v letošním roce stoupnout až na 11 milionů. Nejdynamičtěji v tomto ohledu roste Asie.

Autor: jih, nes

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web