Banky si od ECB půjčily 132 miliard eur - méně než se čekalo

30.6.2010 15:13   |  

Banky v eurozóně si od Evropské centrální banky půjčily méně než se očekávalo. Celkem 171 bank si v dnešní aukci tříměsíčních úvěrů půjčilo 131,9 miliardy eur, analytici přitom očekávali 210 miliard eur. Zpráva tak přilila na trh trochu optimismu.

Půjčka je sice z tříměsíčních aukcí rekordní, přesto však zdaleka nedosahuje částky 442 miliard eur. Tolik totiž budou banky potřebovat pro zítřejší termín splacení výjimečných jednoletých úvěrů ECB.

Menší než očekávaná půjčka by tak měla zmírnit nervozitu bankovního sektoru a obavy z výpadku likvidity na mezibankovním trhu kvůli tomu, že banky budou nuceny splatit půjčené peníze centrální bance. „Obecně řečeno jde o pozitivní signál pro evropský bankovní systém,“ uvedl finanční stratég UniCredit Kornelius Purps.

Hlavní bankovní tituly v eurozóně na výsledek aukce posílily. Podle listu Financial Times akcie BNP Pariba vzrostly po zprávě o 1,4 procenta, Crédit Agricole o 2,4 procenta a Société Générale o jedno procento.

Zítra také končí vůbec první program jednoletých úvěrů, které ECB před rokem poskytla bankám, aby na peněžním trhu za globální finanční krize nevyschla likvidita. ECB nyní oznámila, že tento úvěrový rámec neprodlouží, a místo toho poskytla bankám zvýšené možnosti krátkodobějších půjček.

Na úvěrech od ECB jsou závislé především banky ve finančně ohrožených zemích jako Řecko, Španělsko nebo Portugalsko. Jiné banky se jim totiž zdráhají půjčovat, protože mají obavy z problémů těchto zemí s dluhy a veřejnými financemi, které mohou dolehnout na jejich bankovní sektory.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web