Banky skupují dluhy států. V Česku drží vládní bondy za 600 miliard

Ještě nikdy nebyly evropské banky tak vstřícné k financování dluhů svých vlád jako nyní. Jen od počátku roku 2012 do letošního srpna vzrostl podle Evropské centrální banky podíl státních dluhopisů v majetku bank téměř o třetinu a dosáhl maxima za dobu existence eurozóny: 1,8 bilionu eur.

 ilustrační foto
16.10.2013 5:59   |  

Bondy tvoří v průměru 5,6 procenta bankovních aktiv, tedy o polovinu více než před pěti lety. Bilancím bank tak dominuje dlužník, jehož pověst v posledních letech utrpěla nejvíce – stát. Důvod? Bankám chybí ochota i příležitost půjčovat a zadlužující se vlády si poptávku po svém dluhu pojistily regulací.

„V případě krize na trhu státních dluhopisů může výrazně klesnout hodnota portfolia bank, snížit se ziskovost a destabilizovat finanční systém,“ uvádí Tomáš Holinka z Moody’s Analytics.

A prezident německé centrální banky Jens Weidmann pro list Financial Times dodává: „Propad cen dluhopisů předlužených evropských vlád v minulosti již několikrát vedl k potřebě sanace bank.“

Evropský trend kopíruje i Česko. Od počátku loňského roku do konce srpna 2013 vzrostl podíl českých státních dluhopisů v aktivech finančních domů více než o 12 procent. Nyní tak domácí banky drží 606 miliard korun dluhu české vlády, což představuje 12,4 procenta majetku českých bank, tedy více než dvojnásobek průměru eurozóny.

„Domácí banky jsou zdrženlivější vůči riziku, Češi více spoří a domácí trh nenabízí mnoho úvěrových příležitostí,“ říká Tomáš Tomčány z Patria Direct.

Na rizika vysoké koncentrace vládního dluhu u bank upozorňuje i centrální banka. „Nepříznivý vývoj fiskální politiky by mohl ovlivnit ocenění státních dluhopisů a negativně zasáhnout banky s vyšší koncentrací vládních dluhopisů v portfoliích,“ uvádí Petra Vlčková z České národní banky.

Pro evropské banky jsou státní dluhopisy také příležitostí, jak se vyrovnat s rostoucími požadavky regulátorů na kapitál. Na rozdíl od úvěrů banky nemusí krýt státní dluhopisy vlastním kapitálem. Navzdory zkušenosti z dluhové krize považují regulátoři státní dluhopisy stále za bezrizikové.

„Banky mohou jednoduše vylepšit svůj kapitálový profil tím, že místo poskytnutí úvěru nakoupí vládní dluhopis,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. Výsledkem je jen ve Španělsku meziroční propad poskytnutých úvěrů o 20 procent.


Čtěte také:

Hedgeové fondy dolují v Řecku miliardy

Zadlužení Česka od 90. let minulého století poprvé kleslo

Senát umožnil vydání dluhopisů za 157 miliard Kč

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web