Banky ve střední Evropě porostou rychleji než v eurozóně

Růst aktiv bank bude ve střední a východní Evropě silnější než v eurozóně. Navíc postupně klesne i podíl nesplácených úvěrů, který se loni ve středoevropském regionu stabilizoval okolo devíti procent. Vyplývá to ze zprávy Raiffeisen Bank International (RBI) o vývoji bankovního sektoru.

Česká spořitelna
18.5.2014 15:39   |  

„Po krizi, která začala v roce 2008 a ze západní Evropy se přesunula také do zemí střední a východní Evropy, pozorujeme v tomto regionu pokračující stabilizaci a zlepšování ekonomických prognóz. Jsem přesvědčen, že rok 2014 bude pro celý evropský bankovní sektor rozhodujícím rokem,“ komentoval zprávu generální ředitel skupiny RBI Karl Sevelda.

Ve srovnání s velikostí bankovního sektoru eurozóny zůstávají banky v tomto regionu relativně malé, nicméně trend potvrzuje jejich rychlejší růst. Na konci roku 2013 činil objem poskytnutých úvěrů v regionu 9,7 procenta ve srovnání s eurozónou. „Proti minulému roku dynamika růstu stoupla o téměř procentní bod,“ doplnil hlavní analytik RBI Günter Deuber.

Další zlepšování situace bankovního sektoru v regionu podpoří i celkový makroekonomický vývoj. Zpráva předpokládá v příštích třech letech v této části Evropy průměrný roční růst HDP v rozmezí 2,5 až tři procenta. To je výrazně více než odhadované 1,0 až 1,5 procenta v zemích eurozóny. Nejsilnější růst je předpokládán v Polsku, Česku a na Slovensku.

Z pohledu vývoje nesplácených úvěrů byl rok 2013 rokem stabilizace. Po předcházejících letech, kdy se tento ukazatel zhoršoval, se loni podíl nesplácených úvěrů ve střední a východní Evropě stabilizoval kolem devíti procent.


Čtěte také:

Evropské banky tíží bilion eur špatných úvěrů

Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii

EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Junckerova noční můra: Budou následovat další referenda?

Junckerova noční můra: Budou následovat další referenda? aktualizováno

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v Evropské unii i v dalších členských zemích. Řekl to v rozhovoru… více

Komerční prezentace
Mobilní web