Banky ve střední Evropě porostou rychleji než v eurozóně

Růst aktiv bank bude ve střední a východní Evropě silnější než v eurozóně. Navíc postupně klesne i podíl nesplácených úvěrů, který se loni ve středoevropském regionu stabilizoval okolo devíti procent. Vyplývá to ze zprávy Raiffeisen Bank International (RBI) o vývoji bankovního sektoru.

Česká spořitelna
18.5.2014 15:39   |  

„Po krizi, která začala v roce 2008 a ze západní Evropy se přesunula také do zemí střední a východní Evropy, pozorujeme v tomto regionu pokračující stabilizaci a zlepšování ekonomických prognóz. Jsem přesvědčen, že rok 2014 bude pro celý evropský bankovní sektor rozhodujícím rokem,“ komentoval zprávu generální ředitel skupiny RBI Karl Sevelda.

Ve srovnání s velikostí bankovního sektoru eurozóny zůstávají banky v tomto regionu relativně malé, nicméně trend potvrzuje jejich rychlejší růst. Na konci roku 2013 činil objem poskytnutých úvěrů v regionu 9,7 procenta ve srovnání s eurozónou. „Proti minulému roku dynamika růstu stoupla o téměř procentní bod,“ doplnil hlavní analytik RBI Günter Deuber.

Další zlepšování situace bankovního sektoru v regionu podpoří i celkový makroekonomický vývoj. Zpráva předpokládá v příštích třech letech v této části Evropy průměrný roční růst HDP v rozmezí 2,5 až tři procenta. To je výrazně více než odhadované 1,0 až 1,5 procenta v zemích eurozóny. Nejsilnější růst je předpokládán v Polsku, Česku a na Slovensku.

Z pohledu vývoje nesplácených úvěrů byl rok 2013 rokem stabilizace. Po předcházejících letech, kdy se tento ukazatel zhoršoval, se loni podíl nesplácených úvěrů ve střední a východní Evropě stabilizoval kolem devíti procent.


Čtěte také:

Evropské banky tíží bilion eur špatných úvěrů

Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii

EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web