Banky vydělávají, kampeličky ztrácejí

1.6.2010 7:53   |  

Krize se na ziscích finančních ústavů moc neprojevuje. Banky působící na tuzemském trhu letos ve čtvrtletí vydělaly celkem 13,8 miliardy korun čistého, což je o šestnáct procent více než loni. „Potěšitelné je, že ztráty ze znehodnocení finančních aktiv, hlavně úvěrů, ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2009 mírně poklesly,“ komentoval souhrnné výsledky viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

Bilance tuzemského bankovního sektoru byla ke konci loňského roku 4,11 bilionu korun. Celkově banky evidují 123,5 miliardy korun rizikových úvěrů – což je meziročně skoro o polovinu více. Letos ve čvtrtletí kvůli ztrátám ze špatných úvěrů odepsaly 5,6 miliardy korun.

V Česku působí 39 bank, většina letošního zisku ale připadá na největší finanční ústavy. Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB vydělaly ve čtvrtletí každá přes tři miliardy korun čistého. Devět bank podle údajů ČNB vykázalo ve čtvrtletí ztrátu. Kapitálové vybavení všech finančních ústavů je podle centrálních bankéřů dobré, žádné z bank neklesla kapitálová přiměřenost pod deset procent.

Ještě lepšího výsledku než banky letos dosáhly pojišťovny. Ty souhrnně vydělaly 15,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o dvě třetiny. Pojišťovny spravují aktiva v hodnotě 397 miliard korun, většinu peněz investují do dluhopisů a akcií. Letos pojišťovnám vzrostl výkon v životním i neživotním pojištění.

Zatímco bankám a pojišťovnám se letos daří, družstevním záložnám už tolik ne. Sektor kampeliček letos ve čtvrtletí prodělal 3,4 milionu korun. Podle ČNB záložnám vzrostly náklady na rezervy ke špatným úvěrům i správní náklady. „V důsledku nepříznivého ekonomického vývoje se zvyšuje ztráta ze znehodnocení úvěrů, ztráta ze znehodnocení finančních aktiv se na konci prvního čtvrtletí 2010 zvýšila proti stejnému období loňského roku o 9,6 milionu korun a činila 15,6 milionu korun,“ uvádí ČNB. Na českém trhu nyní působí 16 záložen, které mají pod správou téměř jedenadvacet miliard korun, kapitálové vybavení záložen je podle ČNB dobré.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web