Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii

Evropské banky začaly mít strach. V předvečer nejrozsáhlejšího testu kvality svých aktiv v dějinách eurozóny odepsaly bezmála stovku miliard eur ze svých aktiv.

 ilustrační foto
25.3.2014 12:35   |  

Jen desítka největších finančních ústavů eurozóny ze svých rozvah loni potichu vymetla kolem 80 miliard eur, což odpovídá přibližně dvěma procentům všech bankovních aktiv v regionu. Banky tak nepřímo přiznaly, že hodnota majetku v jejich bilancích byla doposud značně nadsazená. Vyplývá to z dat výzkumné organizace SNL Financial.

„Prozíravější banky v minulých měsících preventivně odepsaly co největší objem ztrátových aktiv. Je pro ně lepší vyprat špinavé prádlo dříve, než ho odkryjí výsledky probíhajících inventur kvality jejich majetku,“ uvádí Vojtěch Benda z BHS.

Nejdále z evropských bank zašla italská UniCredit. Jen v loňském roce odepsala banka bezmála 23 miliard eur, z toho 18 miliard až na poslední chvíli, tedy v posledním čtvrtletí roku 2013. Přes deset miliard eur škrtly ze svých aktiv i skotská RBS, či španělská Santander. I ony sáhly k odpisům až v závěru roku. Více než čtyřmiliardovou díra zůstala i v bilancích britských bank HSBC a Barclays,italské Intesy, či francouzského tria BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole.

„Tváří v tvář prověrce aktiv se banky mohou snažit urychlit odpisy majetku, a perspektivně tak snížit případné budoucí požadavky ECB na navýšení kapitálu,“ uvádí David Marek z Patria Finance. Banky totiž odvozují objem nutného kapitálu z výše svých aktiv. „Spíše, než by banky navyšovaly kapitál, což je drahé a obtížné, redukují svá aktiva,“ dodává Marek. Krom odpisů nadhodnoceného majetku jde i o zastavení nově poskytovaných úvěrů či přímý prodej aktiv.

ECB letos prověří aktiva 130 největších bank eurozóny s celkovými aktivy přesahujícími 3,7 bilionu eur. Podle odhadů budou banky pro odstranění nedostatků potřebovat zvýšit kapitál o 280 až 770 miliard eur.


Čtěte také:

EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Bankovní unie přijde české dcery na stamiliony

Řecké banky budou potřebovat další miliardy eur, ukázaly testy

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web