Banky zaplatí tři miliardy do krizového fondu. Zlevní ale pojištění vkladů

Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň by podle ministra financí měly platit o zhruba tři miliardy méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů.

 Pobočka ČSOB v Praze
10.12.2015 10:47   |  

V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes schválil Senát. Přijal i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů. Normy nyní dostane k podpisu prezident.

Návrh zákona připravilo ministerstvo financí spolu s Českou národní bankou. Celkové příspěvky do Fondu pro řešení krize mají činit dvě až tři miliardy korun ročně, takže do deseti let by měl být dosažen požadovaný cílový objem peněz ve fondu - asi 25 miliard korun. Příspěvky si budou moci finanční instituce započítat do nákladů, které tak sníží jejich daňový základ. V případě potřeby by centrální banka mohla finančním institucím nařídit i mimořádné příspěvky.

Roční výše příspěvků do stávajícího Fondu pojištění vkladů by se od příštího roku měla snížit ze současných čtyř miliard na 0,9 miliardy korun, řekl senátorům ministra financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj to tak bude výhodnější. V případě krachu banky by lidé měli dostat 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), v určitých případech až dvojnásobek. Definována mají být také nová pravidla pro obce s příjmy nad 500 tisíc eur (zhruba 13,5 milionu korun).


Přečtěte si: Evropský fond pro řešení krizí může bankám uškodit, varuje šéf ČNB


Oba fondy bude spravovat nově Garanční systém finančního trhu, který vznikne ze současné struktury Fondu pojištění vkladů. Zákon počítá s pokutami za jeho porušení, převážně v řádu desítek milionů korun. Poslanci ve vládním návrhu provedli na doporučení sněmovního rozpočtového výboru několik desítek převážně technických úprav a zpřesnění. Věcnou změnou byla jen úprava jmenování členů správní rady Garančního systému finančního trhu.

Doprovodný návrh zákona přichází s tím, že banky budou muset daleko podrobněji informovat klienty o tom, zda a jak jsou jejich vklady pojištěny. Banky budou muset klienta informovat nejen o systému pojištění vkladů, ale i o tom, jak systém funguje. Informaci mu poskytnou ještě před uzavřením smlouvy nebo přijetím vkladu a klient bude muset v bance podepsat potvrzení, že informace obdržel.


Čtěte také:

Unijní úřad: Evropské banky mají bilion eur v nesplácených úvěrech

Brusel nutí české banky, aby se zadlužovaly. Ztratí až tři miliardy ročně

Autor: čtk, paj

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web