Banky zlevňují eurové platby

Poplatky za příchozí a odchozí eurové platby, v Česku dlouhodobě drahé, letos začaly postupně klesat. České banky tak bojují o účty podnikatelů.

ilustrační foto
21.8.2013 6:46   |  

Například Mbank v březnu u takzvaných SEPA plateb, tedy u převodů v eurech po Evropě, zrušila poplatky do hranice převodu 50 tisíc eur. Šéf Roman Truhlář uvedl, že banka od té doby razantně zvýšila počet podnikatelských účtů, momentálně jich eviduje zhruba 30 tisíc a do konce roku by jich ráda měla kolem čtyřiceti tisíc.

„Nízké ceny u zahraničního platebního styku podporují dlouhodobě příliv nových klientů. Zejména pro podnikatele je klíčová kombinace nízké ceny a možnosti hotovostních operací na pobočce,“ říká ředitel pro strategii a marketing Fio banky Jiří Vodička. Právě Fio jako jedna z prvních na trhu před lety nabídla tyto platby v nízkonákladovém režimu, platby mířící do a ze Slovenska jsou bez poplatku.

I další banky si začaly všímat vztahu mezi výší poplatků za platební styk a počtem nově otevřených účtů. V dubnu došlo ke změně v ceníku u Air Bank, která snížila poplatek za SEPA platbu z 200 na 100 korun. Od května GE Money Bank nabízí SEPA platby v kombinaci s účty Genius Business Export/Import rovněž za nižší ceny. „Samozřejmě se nedá mezi výhodnější cenu plateb a rostoucí byznys postavit rovnítko,“ upozornil mluvčí GE Pavel Zúbek. Připustil, že pokud je v nabídce kromě komplexního servisu i významná položka za zvýhodněnou cenu, může to být pro klienta důvod ke změně banky.

Blížící se změny v ceníku poplatků za platební styk obecně pak na dotaz deníku E15 potvrdila Česká spořitelna, informace však s ohledem na konkurenci nechtěla upřesnit. ČSOB, Komerční banka nebo UniCredit Bank zatím podle svých mluvčích žádné změny v cenách SEPA plateb neplánují.


Čtěte také:

Banky letos nemají zájem o eurové dluhopisy

České bankovnictví je na tom nejlépe v regionu

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web