Banky zlevňují hypotéky, trik ale moc nefunguje

1.3.2011 7:23   |  

Úroky z hypoték začínají na hodnotách kolem tří procent. Takto nízké nabídky, i když se týkají jen nejbonitnějších zákazníků, nebyly na trhu od začátku krize vidět. I průměrná úroková sazba, která vypovídá o situaci na trhu realističtěji, během loňska klesla. Hypoindex se v lednu dostal na 4,2 procenta, což je nejnižší úroveň od března 2007.

Úroky kolem tří procent nabízejí hlavně malé banky, které chtějí posílit pozici na trhu. Naposled mBank snížila základní sazbu na 2,99 procenta. Velké banky si drží větší marže, přesto některé trendu snižování podléhají. Dnes podle informací deníku E15 snižuje například skupina ČSOB, největší hráč na trhu, základní sazbu až na 4,25 procenta ročně.

GE Money Bank bude dávat ode dneška slevy na hypotéky majitelům běžných účtů v bance a snižuje poplatek za zpracování úvěru na necelé tři tisíce.
Podle souhrnných údajů ČNB objemy nově poskytnutých hypoték rostou větším bankám – i když mají vyšší úroky – menším hráčům naopak klesají.

Malé banky se proto nízkými úroky snaží tento trend zvrátit. „Nevidíme žádný ekonomický důvod k poklesu sazeb, jediným důvodem je konkurenční boj bank. Aktuálně nabízíme nejlevnější hypotéky pro klienty banky za 4,29 procenta, pro neklienty za 4,49 procenta,“ dodává mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Úroky z hypoték začala tlačit dolů UniCredit Bank, která loni přišla s pohyblivou sazbou na úvěry – ty se nefixují, ale odvíjejí se od mezibankovních sazeb. Sazba začíná na třech procentech ročně. „Sazba se odvíjí od Pribor, který je nyní spíše stabilní, takže není důvod úrok snižovat,“ říká Tomáš Drábek z UniCredit Bank.

Vývoj průměrné úrokové sazby Hypoindex poměrně přesně kopíruje tříměsíční sazbu Pribor, za kterou si banky vzájemně půjčují. „Pokud některé banky dávají fixaci kolem tří procent, jdou na krev v profitabilitě,“ poznamenává Drábek. Mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek uvedl, že i jeho banka bude od března nabízet hypotéku s variabilní sazbou.

Klientům však v řadě případů nízké sazby moc nepomohou. Požadavky bank na bonitu, zvláště na hodnotu zastavované nemovitosti, jsou stále velmi přísné. Například nabídka mBank se týká úvěrů ve výši maximálně 50 procent hodnoty nemovitosti. ČSOB zvýhodňuje hlavně úvěry do 70 procent hodnoty zástavy.

Trh s novými hypotečními úvěry loni po předloňském prudkém pádu vzrostl zhruba o 15 procent. Drábek odhaduje, že letos by růst mohl být ještě vyšší, kolem 20 procent.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web