Banky zvažují zákaz chatování mezi makléři, bojí se manipulací

Elektronické chatovací místnosti slouží makléřům ke komunikaci s jinými bankami po celém světě. Velké bankovní domy ale zvažují jejich uzavření. Bojí se totiž, že z důležitého obchodního nástroje se stává místo tajných dohod a manipulací.

banka (ilustrační foto)
11.11.2013 18:09   |  

Téma zablokování chatovacích místností, které používají desetitisíce makléřů po celém světě, se údajně otevřelo v bankách JPMorgan a Credit Suisse Group. S odvoláním na nejmenované zdroje to na webu napsal list Wall Street Journal (WSJ).

Royal Bank of Scotland Group, Barclays, UBS a Citigroup pak prý patří k těm, které revidují využívání chatovacích místností a pravidel pro kontrolu a sledování veškeré elektronické komunikace, tvrdí zdroje WSJ.

Vyšetřování se prý zčásti soustředí na chatovací místnost s názvy jako The Cartel (Kartel). Vyšetřovatelé údajně našli zprávy, ve kterých si makléři dělali legraci z toho, že jsou schopni ovlivnit směnné kurzy. Také se údajně zdálo, že nedostatečně sdíleli informace se svými konkurenty.

Obchodování s devizami, komoditami jako zlato nebo ropa, nebo s cennými papíry přinejmenším zčásti spočívá na těchto místnostech, které spojují banky se svými klienty. Komunikace prostřednictvím chatu hrála důležitou roli při vyšetřování manipulací s mezibankovní úrokovou sazbou nazývanou LIBOR. Skandál už banky vyšel na miliardy dolarů na urovnáních a pokutám možná ještě není konec.


Čtěte také:

RBS zaplatí téměř 12 miliard korun za manipulaci se sazbou Libor

Fed: RBS porušovala sankce vůči Íránu

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web