Barclays možná připravila investory o biliardy manipulací se sazbou Libor

25.3.2011 14:32   |  

Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyšetřují údajnou manipulaci s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Ta slouží jako referenční bod, od něhož se odvíjejí finanční produkty v objemu až 350 bilionů dolarů (asi 6,1 biliardy korun). V této souvislosti se vyšetřovatelé podle ekonomického listu Financial Times (FT) nejvíce zajímají o britskou banku Barclays.

Vyšetřováno je více bank, mezi nimiž je například švýcarská UBS, německá Deutsche Bank a rovněž americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase & Co. Regulátory zajímá, zda nebyla porušena pravidla známá jako Čínská zeď. Ta přikazují, aby byly určité činnosti v bankách striktně odděleny a aby se vybraná oddělení nedostala k citlivým informacím, s nimiž pracuje jiné oddělení v rámci banky.

Libor je zkratka pro Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbu. Sazbou se řídí komerční banky, když si půjčují peníze mezi sebou navzájem. Od těchto úroků se odvíjejí i další sazby, které už si banky stanovují samy a které promítají do cen spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Regulační orgány podle FT zjišťují, zda se banky nesnažily sazbu uměle snižovat, aby měly levnější přístup k finančním zdrojům. Tím by také mohly bagatelizovat paniku, která se během finanční krize šířila mezi investory. Banka Barclays je jednou z těch, které pomáhají mezibankovní sazbu Libor v Londýně stanovovat.

Pokud by se ukázalo, že sazba Libor byla záměrně stanovována na nižších úrovních, než měla být, znamenalo by to, že banky a investoři byli připraveni o značné objemy úrokových příjmů. Prospěch však měli naopak ti, co si peníze vypůjčili.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web