Barclays možná připravila investory o biliardy manipulací se sazbou Libor

25.3.2011 14:32   |  

Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyšetřují údajnou manipulaci s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Ta slouží jako referenční bod, od něhož se odvíjejí finanční produkty v objemu až 350 bilionů dolarů (asi 6,1 biliardy korun). V této souvislosti se vyšetřovatelé podle ekonomického listu Financial Times (FT) nejvíce zajímají o britskou banku Barclays.

Vyšetřováno je více bank, mezi nimiž je například švýcarská UBS, německá Deutsche Bank a rovněž americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase & Co. Regulátory zajímá, zda nebyla porušena pravidla známá jako Čínská zeď. Ta přikazují, aby byly určité činnosti v bankách striktně odděleny a aby se vybraná oddělení nedostala k citlivým informacím, s nimiž pracuje jiné oddělení v rámci banky.

Libor je zkratka pro Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbu. Sazbou se řídí komerční banky, když si půjčují peníze mezi sebou navzájem. Od těchto úroků se odvíjejí i další sazby, které už si banky stanovují samy a které promítají do cen spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Regulační orgány podle FT zjišťují, zda se banky nesnažily sazbu uměle snižovat, aby měly levnější přístup k finančním zdrojům. Tím by také mohly bagatelizovat paniku, která se během finanční krize šířila mezi investory. Banka Barclays je jednou z těch, které pomáhají mezibankovní sazbu Libor v Londýně stanovovat.

Pokud by se ukázalo, že sazba Libor byla záměrně stanovována na nižších úrovních, než měla být, znamenalo by to, že banky a investoři byli připraveni o značné objemy úrokových příjmů. Prospěch však měli naopak ti, co si peníze vypůjčili.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web