Barclays musí zaplatit za Lehmany

7.6.2011 15:59   |  

Newyorský soud rozhodl, že správce konkurzní podstaty brokerské divize padlé banky Lehman Brothers má nárok na čtyři miliardy dolarů maringu, tj. záloh které brokerská společnost používala při obchodování na úvěr. Tyto prostředky byly předmětem několikaletého sporu likvidátora Lehmanů a bankou Barclays.

Podle rozhodnutí soudu bude muset Barclays uhradit správci Jamesi Giddensovi, který má na starosti likvidaci toho co zbylo po investiční bance Lehman Brother a navrácení aktiv klientům banky, 2,1 miliardy dolarů. Barclays koupila severoamerickou brokerskou divizi Lehmanů v roce 2008 poté, co byl bankovní dům Lehman Brothers donucen vyhlásit bankrot.

Federální soudce James Peck, který v únoru označil rychlý prodej brokerské divize bance Barclays na vrcholu finanční krize za férový, nyní rozhodl, že Barclays musí předat 2,1 miliardy dolarů likvidátorovi. Protože správce konkurzní podstaty souhlasil již dříve s navrácením jiných aktiv bance Barclays v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, bude muset britská banka ve výsledku uhradit likvidátorovi miliardu dolarů v hotovosti plus úroky.


Čtěte také: Barclays u soudu v USA uspěla proti bance Lehman Brothers


Soudce odmítl návrh, aby Barclays uhradila úroky ve výši devíti procent a úročení dlužné částky snížil na pět procent. Žalující strana požadovala po Barclays až 13 miliard dolarů, tento návrh soudce smetl ze stolu. „Souhlasíme se soudcem v zamítnutí přemrštěných požadavků, v rozsudku jsou ale aspekty se kterými nesouhlasíme a proti kterým se odvoláme,“ uvedl pro deník Financial Times Michael O’Looney, tiskový mluvčí Barclays. „Rozhodnutí soudu je jasným vítězstvím zákazníků [brokera Lehman Brothers],“ uvedl James Giddens ve svém prohlášení.

Akcie společnosti Barclays na rozsudek výrazně nereagovaly a včera posílily o 0,06 procenta na 264,15 pencí. Banka Credit Suisse již pohrozila změnou investičního doporučení.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web