Barclays se zajímá o zadlužené cajas

31.5.2011 8:19   |  

Krize periferních ekonomik eurozóny nemusí být pro banky jen pohromou. Britská Barclays chce využít problémů španělské ekonomiky k prosazení na tamním trhu. Podle informací Sunday Times se minulý týden setkal španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero s šéfem banky Bobem Diamondem.

Podle zdrojů z britské City bankéř nabídl převzetí jedné ze 17 předlužených regionálních spořitelen, cajas, pokud Španělé pojistí britskou banku proti ztrátám z historického krachu hypotečního trhu.
Barclays má ve Španělsku 590 poboček a skoro milion klientů, ale nyní chce zjevně získat větší podíl na trhu. Před několika měsíci do čela španělské divize přetáhla z Bankinter SA Jaimeho Echegoyena, včera španělský finanční list Expansion informoval, že do představenstva Barclays ve Španělsku usedne i bývalý Zapaterův ministr financí Pedro Solbes.

Regionální cajas stále představují pro španělský finanční sektor velké nebezpečí. Skoro půl století existující malé banky se předlužily během úvěrování hypotečního boomu a nyní nedosahují potřebné kapitálové přiměřenosti. Minulý rok pět z cajas neprošlo evropskými zátěžovými testy.


Čtěte také: Britská Barclays má dilema: Londýn, nebo New York?


Vláda zareagovala jejich slučováním. Ze 45 jich nyní zůstává 17. Stát finišuje i zřízení záchranného fondu FROB pro případ jejich nuceného výkupu. Definitivní záchranu může přinést ale jen nový kapitál. Španělský stát by se podle španělského tisku rád na účet Barclays zbavil především alespoň jedné ze zadlužených regionálních spořitelen Caja de Ahorros del Mediterráneo (CAM) či Nova Caixa Galicia.

K porcování jsou i landesbanky

Podobným problémem jako španělské cajas jsou v Německu zemské landesbanky. Minulý rok sice všechny prošly zátěžovými testy, ale s nepříliš vysokým poměrem kapitálu k objemu aktiv. V chystaných přísnějších zátěžových prověrkách by už mohly mít vážné potíže. Aktuálně Němci řeší především osud landesbanky WestLB, která získala pomoc od státu. To ale podle šéfa banky Dietricha Voigtlaendera nestačilo a v květnu vyzval akcionáře k vytvoření menší banky a rozprodeji zbytku aktiv. Podle FT Deutschland už o odkupu části landesbanky jedná HSBC Trinkaus, součást britského finančního domu.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web