Berkshire Hathaway má nástupce za Buffetta

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway už má člověka, který na vedoucí pozici nahradí legendárního Warrena Buffetta (81). Ten podnik asi před 60 lety zakládal. Buffett o svém nástupci informoval akcionáře, jméno ale zatím tají. Uvedl jen, že firma je s osobou příštího šéfa spokojena. Buffett znovu ujistil, že zatím nemá v úmyslu z řídící funkce odejít.

 Warren Buffett
26.2.2012 8:29   |  

Buffett poznamenal, že podnik má v záloze ještě dva dobré kandidáty. Až dosud jen říkal, že správní rada má vytipované tři lidi. Berkshire Hathaway vyjasnila i několik dalších otázek ohledně Buffettova nástupnictví, a to tím, že zvolila dva manažery hedgeových fondů. Buffett řekl, že mají inteligenci, úsudek i charakter na to, aby jednou mohli spravovat celé portfolio. „Správní rada sdílí z mého nástupce stejné nadšení. Je to člověk, jehož dobře znají a jehož manažerské a lidské kvality obdivují,“ řekl Buffett. Tím rozptýlil dohady, že firma pořád někoho hledá, anebo že má seznam lidí vhodných na tuto pozici. Teď je jasné, že už je vybráno.


O dalších investicích Warrena Buffetta čtěte zde: Buffett posiluje v Tescu. Ovládá přes pět procent akcií


Buffett o novinkách investory informoval tradičně dopisem, který jim rozesílá jednou ročně, vždy spolu s výsledky hospodaření. Firma za čtvrté čtvrtletí vydělala přes tři miliardy dolarů (asi 56,9 miliardy korun), což je o 30 procent méně než před rokem. Buffett přiznal, že se tentokrát mýlil v odhadu vývoje realitního trhu.

Buffett na sobotní valné hromadě v Omaze akcionářům řekl, že podnik bude pokračovat v akvizicích, a že Buffett v současné době preferuje akcie před dluhopisy a zlatem. Příznivě hodnotí vyhlídky americké ekonomiky.

Buffett je považován za jednoho z nejvýznamnějších investorů poslední doby. Od založení své firmy byl schopen majetek akcionářů zhodnocovat rychleji, než se zvyšovala hodnota celého trhu. Za to si vysloužil několik přezdívek, z nichž nejčastější je zřejmě „věštec z Omahy“. Buffett se také každoročně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa. Jeho majetek časopis Forbes odhaduje na 50 miliard dolarů.

Navzdory obrovskému majetku, jímž disponuje, se o Buffettovi například ví, že se nezdravě stravuje. Pověstná je jeho závislost na hovězím. I během valné hromady Buffett vtipkoval, že než zemře, klidně spořádá ještě dalších 12 milionů kalorií. Buffett už v minulosti avizoval, že do důchodu se nechystá. Zemřít prý hodlá při práci.

Zisk Buffettovy společnosti klesl o 30 procent

Společnost Berkshire Hathaway vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 3,05 miliardy dolarů (asi 56,9 miliardy korun). To je meziroční propad o 30 procent a je to zároveň horší výsledek, než čekali analytici. Za zhoršením hospodaření jsou ztráty v divizi zajištění, které už nestačily vyvážit lepší výsledky jinde. Zisk na akcii činil 1846 dolarů, a snížil se tak z předchozích 2656 dolarů, kde byl před rokem. Analytici v anketě agentury FactSet v průměru čekali zisk 1875 dolarů na akcii. Tržby se ale o téměř pět procent zvýšily na 37,96 miliardy dolarů (asi 708,4 miliardy korun). Firma uvedla, že divize zajištění vykázala ztrátu před zdaněním zhruba 581 milionů dolarů, a to kvůli kontraktu souvisejícímu s životním pojištěním. Firma asi špatně odhadla situaci, protože případů úmrtí bylo víc, než předpokládaly pojistné plány. Zhruba o miliardu dolarů se snížily příjmy z investic a derivátů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web