Bezkontaktní karty zvýší počet nákupů, ale ne útratu

Každá třetí karta vydaná s logem České spořitelny je už bezkontaktní. Úplnou výměnu všech svých zhruba 3,1 milionu karet by měla banka s největším počtem klientů v Česku dokončit do dvou až tří let.

Česká spořitelna začne od 3. října vydávat bezkontaktní karty
12.6.2013 6:49   |  

„Klienti po přechodu na bezkontaktní karty neutrácejí více, objem prostředků, které zaplatí kartou u obchodníků nebo vyberou z bankomatu, zůstává na obdobné úrovni,“ uvedla ředitelka odboru rozvoje platebních karet Marie Hešnaurová.

„Zvyšuje se jen jejich aktivita v podobě častějšího placení menších částek kartou v obchodech,“ dodala. V květnu klienti uskutečnili 1,6 milionu bezkontaktních transakcí, které přesáhly hodnotu 670 milionů korun. Za rok a půl existence projektu však proběhlo jen přes sedm milionů transakcí za 2,9 miliardy korun.

Anketa

Platíte bezkontaktní kartou?

ano   47% ne   53%

V anketě hlasovalo 137 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Banka zkouší také platby pomocí kódů QR a čárových kódů v bankomatech, kde se jí uvolnila kapacita. Klienti totiž s přechodem na bezkontaktní karty začali méně často vybírat hotovost. Právě QR kódy banka považuje za další technologický přínos. Oproti bezkontaktním platbám mobilním telefonem (NFC) je to jednodušší a standardizovanější způsob platebního styku. Překážkou pro NFC je také dělba nákladů mezi banku a mobilního operátora.

Ne každý klient banky však bezkontaktní kartu vítá. Česká spořitelna přiznala, že zhruba v sedmi procentech případů požadují klienti při vydávání nové karty klasickou čipovou. Většinou jde o „tvrdé“ konzervativce, kteří mají hlavně strach ze zneužití karty. Nepřesvědčí je ani fakt, že banka garantuje vrácení peněz v případě odcizení a prokazatelném zneužití karty, dojde-li k němu při bezkontaktní platbě bez zadání PIN.

Podle regionálního manažera Asociace Visa pro Česko a Slovensko Marcela Gajdoše míra zneužití bezkontaktních karet činí setinu procenta objemu útrat, je tedy pod celoevropským průměrem 0,04 procenta.


Zkušenosti z provozu

» míra zneužití bezkontaktních karet dosahuje v Česku 0,01 procenta z objemu veškerých útrat

» Česká spořitelna eviduje za rok a půl jen pár desítek reklamací na zneužití bezkontaktní karty

» v květnu uskutečnili její klienti 1,6 milionu bezkontaktních transakcí za více než 670 milionů korun

» kontaktních transakcí proběhlo v květnu 10,1 milionu v objemu osmi miliard korun

» bezkontaktní karty odmítá zhruba sedm procent klientů


Čtěte také:

Každá pátá karta v Česku je bezkontaktní

Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo

On-line platbám kralují služby


Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web