Biometrika ve službách bank. SignPady už míří i na pobočky GE | E15.cz

Biometrika ve službách bank. SignPady už míří i na pobočky GE

Biometrika ve službách bank. SignPady už míří i na pobočky GE
SignPad v akci
• 
ZDROJ: GE Money Bank

Marek Schwarzmann

České banky se učí využívat biometrické údaje. Zatím nelze hovořit o skenování sítnice oka či snímání otisku prstu, ale „pouze“ o zaznamenávání klientova podpisu. Jako první tuto technologii začala při svém vstupu na trh používat Air Bank, nyní se k ní přidává i jedna z větších bank – GE Money Bank.

Výhoda využití takto biometrických podpisů je jasná - zákazníci z banky nebudou odcházet s deskami plnými papírů, ale všechny dokumenty v plném znění včetně dodatků najdou kdykoliv online ve svém internetovém bankovnictví. „Každý sedmý klient musel kvůli ztrátě smlouvy žádat o její kopii. To bude brzy minulostí, protože všechny dokumenty najdou zákazníci během pár kliknutí,“ dodal Štěpán Pittauer, projektový manažer GE Money Bank.

Jak to funguje

Pro pořízení biometrického podpisu je potřeba, aby se klient podepsal na takzvaném SignPadu. Pro správné vyhodnocení a uložení potřebných biometrických údajů je potřeba takových podpisů šest. Napodobit standardní biometrický podpisový vzor je prakticky nemožné. Podpis navíc nelze použít na jiném dokumentu, protože by se neshodovala časová razítka podpisu a dokumentu.

„Data jsou ihned po nasnímání v Signpadu zašifrována, zajištěna kvalifikovaným systémovým certifikátem a opatřena časovým razítkem od nezávislé autority, které zabrání jakékoliv změně integrity dokumentu v budoucnosti,“ vysvětlil Štěpán Pittauer

A co další banky?

Bezproblémový chod technologie v českém prostředí potvrdila i konkurence: „S využíváním SignPadů nejsou žádné problémy, občas klient přeci jenom požaduje klasický podpis na papír, ale to jsou jen jednotky případů,“ komentoval zkušenosti Air Bank její mluvčí Vladimír Komjati.

„O technologii víme, nicméně nepovažujeme tuto inovaci za natolik významnou a trh natolik připravený, abychom ji implementovali,“ okomentoval zdrženlivost UniCredit Bank její mluvčí Petr Plocek.

„Lidé v ČR jsou k novým technologiím stále více otevření, naše banka tyto možnosti diskutuje a analyzuje, zvažujeme i další biometrické technologie, a to v rámci celé skupiny ČSOB. Samozřejmě zjišťujeme, jaký potenciál tato služba přinese klientovi i pro samotnou banku a v rámci skupiny připravujeme spuštění pilotního projektu k biometrickým podpisům,“ reagovala mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

10 biometrických technologií, které vás identifikují

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!