BIS: Bankovní regulace zvýšila nestabilitu

Banka pro mezinárodní platby (BIS) kritizovala přísnější regulatorní požadavky na evropské banky. Volání evropských regulátorů, aby banky na starém kontinentu držely více kapitálu, podle BIS vedlo k rozvíření debat o zdraví finančního sektoru eurozóny a omezení úvěrování firem a domácností. Evropský bankovní úřad (EBA) loni třiceti bankám nařídil získat dodatečných 115 miliard eur kapitálu.

 ilustrační foto
13.3.2012 8:24   |  

Podle BIS, která je jakousi bankou centrálních bankéřů, požadavky regulátorů z loňského října, aby banky nacpaly své kapitálové polštáře a zvýšily poměrný ukazatel Tier 1 na devět procent do konce letošního června, destabilizoval systém hrozbou omezeného úvěrování a rozprodejem bankovních aktiv.


Čtěte také: Vlaštovka UniCredit: sehnat kapitál je pro banky vražedné


„Problémy se získáním kapitálů, které banky prodělaly, zvýšilo obavy, že budou nuceny pod cenou rozprodávat aktiva a snižovat objem poskytovaných úvěrů. Vedlo to ke snížení reálné ekonomické aktivity,“ uvedla BIS.

Banky z eurozóny začaly koncem roku 2011 odprodávat aktiva a omezily úvěrování především v dolarech, a to s vyšší rizikovou vahou. A právě riziková váha jednotlivých úvěrů se používá pro výpočet ukazatele Tier 1. Poslední údaje BIS ukazují na půlprocentní propad úvěrování bankami v eurozóně během posledních tří měsíců roku 2011.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web