BNP Paribas oznámila zisk a vysokou expozici vůči Řecku

6.5.2010 13:20   |  

Největší francouzská banka BNP Paribas vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk 2,3 miliardy eur (59,5 miliardy Korun), což je v meziročním srovnání nárůst o 47 procent. Bance pomohla akvizice Fortis a nižší ztráty ze špatných úvěrů. BNP Paribas rovněž oznámila, že drží dluhopisy řecké vlády v objemu pěti miliard eur.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že BNP Paribas vykáže zisk jen kolem 1,6 miliardy eur. Akcie banky přidávají na akciovém trhu 2,6 procenta.

Za výrazným zvýšením zisku stojí především zlepšení podmínek na trzích, z části za něj banka vděčí také integraci banky Fortis. Management zároveň uvedl, že počátek hospodářského oživení už je zcela zřejmý. Banka měla rovněž nižší náklady na špatné úvěry. „Banka v tomto čtvrtletí vykázala jeden z nejlepších výsledků mezi největšími světovými bankami,“ uvedl šéf banky Baudouin Prot.

Dluhová krize v Řecku nyní vytváří tlak na banky, aby přiznaly, jak moc se v Řecku angažují. Vedle pěti miliard eur, které má BNP Paribas v dluhopisech řecké vlády, má banka také dluhopisy řeckých firem. Hodnotu těchto cenných papírů banka stanovila na zhruba tři miliardy eur. Většinou jsou to prý závazky vůči zahraničním firmám, které se pohybují kolem námořní obrany a s ekonomickým vývojem přímo nekorelují. Banka má v Řecku nejvíce dluhopisů ze všech velkých francouzských bank.

Ve středu tyto informace uvedla i jiná francouzská banka Société Générale, která je menším konkurentem BNP Paribas a v České republice vlastní Komerční banku. Société Générale přiznala, že drží řecké dluhopisy za zhruba tři miliardy eur (asi 77,6 miliardy Kč).

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web