BNP Paribas vydělala kvůli odpisu řeckých dluhopisů o 72 procent méně

Největší francouzská banka BNP Paribas hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 541 milionů eur (asi 13,6 miliardy korun), což je meziroční propad o téměř 72 procent. Za výrazným zhoršením jsou odpisy řeckých dluhopisů v objemu 2,26 miliardy eur, což je mnohem víc, než čekali analytici. Banka se chystá i propouštět, konkrétní plány ale zatím nechce říci.

francouzská BNP Paribas
3.11.2011 10:26   |  

Částka, kterou banka zaúčtovala jako odpis řeckého dluhu, představuje zhruba 60 procent celkové investice BNP Paribas do řeckých dluhopisů. Banka ve čtvrtletí zároveň prodávala dluhopisy členských zemí eurozóny, a to v objemu několika miliard eur.

Šéf BNP Paribas Baudouin Prot řekl, že banka je v současné době dostatečně připravena na to, aby se vypořádala se ztrátami v souvislosti s dalšími odpisy řeckého dluhu. Zvládla by i takovou situaci, kdy by Řecko vyhlásilo státní bankrot.

„Státní bankrot (Řecka) bychom zcela jistě zvládli. Bylo by to nepříjemné, ale zvládli bychom to,“ řekl Baudouin v rozhovoru ve finanční televizi Reuters Insider. „Já si myslím, že rezervy na odpis řeckého dluhu máme adekvátní. Ale uvidíme, jak to bude vypadat,“ dodal.


Čtěte také: Francouzské banky tíží řecký dluh, Moody's jim snížila rating


Banka ve třetím čtvrtletí snížila objem státních dluhopisů zemí eurozóny o 20,7 procenta a v současné době má v portfoliu dluhopisy zemí eurozóny v objemu 58,6 miliardy eur (asi 1,5 bilionu korun). Prot řekl, že s dalším prodejem státních dluhopisů banka zatím nepočítá.

Management původně předpokládal, že v souvislosti s odpisy řeckého dluhu odepíše maximálně 1,7 miliardy eur. Skutečnost je tedy horší, než se banka domnívala.

Po výrazném poklesu ceny akcií BNP Paribas banka připravuje odprodej části majetku, s kterým bude spojeno i propouštění. Týkat se bude převážně zaměstnanců ústředí a investičního bankovnictví. Prot ale nechtěl říci nic konkrétnějšího. „Na číslech pracujeme, oznámíme to v polovině listopadu,“ řekl.

BNP Paribas je vzhledem ke své velikosti a k přítomnosti na finančních trzích jednou z bank, které jsou nejvíce ohroženy dluhovou krizí v eurozóně. Krize není zdaleka zažehnána, naopak hrozí, že nečekaně oznámené referendum o další pomoci Řecku situaci ještě vyhrotí.

Analytici s poklesem zisku počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že zisk se sníží pouze na 991,9 milionu eur. Celkové výnosy během třetího čtvrtletí meziročně klesly o 7,6 procenta na deset miliard eur (zhruba 251,5 miliardy korun), zatímco analytici počítali s mírnějším poklesem na 10,48 miliardy eur.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web