Bohatí Češi se bojí, peníze přesouvají do ciziny

1.4.2010 7:09   |  

Zvýšená politická nestabilita nutí bohaté Čechy přesouvat své úspory do bank v okolních zemích. Privátní bankéři se shodují, že nejpopulárnějšími destinacemi jsou Švýcarsko a daňové ráje. Boháče znejisťují rostoucí schodky státních financí, které mohou vést až k oslabení koruny. Případné volební vítězství Jiřího Paroubka, které průzkumy naznačují, by podle nich situaci ještě zhoršilo.

„Období zvýšené nejistoty vede investory k úvahám o dalším rozkládání rizik mezi regiony,“ říká šéf privátního bankovnictví UniCredit Bank Jan Troníček.

„Klienti se v posledním roce stále víc zajímají o možnost vedení účtů v zahraničí. Jedná se řádově o desítky případů, které jsme zprostředkovali,“ souhlasí Tomáš Strnad, ředitel a partner poradenské společnosti Glisco. Lidé podle něj mají strach z budoucího oslabení koruny. „Tato obava ještě zesílila v poslední době, kdy jsou medializovány problémy Řecka. Naši klienti si uvědomují, že Řecku jako členu eurozóny musí EU na rozdíl od Česka pomoci,“ dodal Strnad.

Podle jednoho z privátních bankéřů je na tom, kolik peněz odchází do zahraničí, znát vyspělost dané země. „Bohatí lidé v afrických státech mají v zahraničí 95 procent úspor, ve vyspělých evropských zemích bude poměr obrácený. Z Česka jde zhruba čtyřicet procent těchto úspor pryč,“ uvedl.

Ministerstvo financí odhaduje objem úspor Čechů v zahraničí na desítky miliard korun. Hodně z nich je přitom v daňových rájích. Rezort proto zvažoval, že na tyto prostředky vyhlásí daňovou amnestii – podobně jako to nedávno udělala například Itálie, které se takto do rozpočtu mají vrátit čtyři miliardy eur. Ministerstvo však včera uvedlo, že k tomuto kroku nepřistoupí.

V Česku působí řada kanceláří či agentů zahraničních privátních bank, jako například Sal. Oppenheim či Lombard Odier. Ty zažívaly příliv českých bohatých klientů už během finanční krize, kdy lidé rozkládali své úspory tak, aby je měli kryty pojištěním vkladů podle legislativy jednotlivých zemí.

Šéf Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda uvedl, že letošní volby budou pro investory hodně důležité. „Měli jsme sérii voleb, jejichž výsledek byl totálně nepodstatný pro trhy, nereagovala na to ani koruna, ani dluhopisy. Toto jsou po čase volby, které budou pro korunu i dluhopisy velmi podstatné,“ uvedl s tím, že pokud volby vyhraje strana, která nebude chtít moc šetřit, korunu i dluhopisy to oslabí.

Autor: Tereza Zavadilová, Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web