Bohatší Češi se vrhli na nákupy podniků

8.10.2009 7:38   |  

Finanční problémy řady realitních a průmyslových firem se letos staly příležitostí pro bohatší Čechy k levnému nákupu. Poradci a privátní bankéři se shodují, že zdaleka nejde jen o nejbohatší lidi, levné nákupy lákají i ty s majetkem v řádu milionů.

Podle ředitele finančního poradenství Deloitte Dalibora Hlaváče probíhá letos hodně prodejů developerských projektů v různé fázi rozpracovanosti. „Na straně kupujících jsou hlavně bohatí jednotlivci a finanční skupiny,“ uvedl. Podle něj tyto prodeje probíhají obvykle pod finančním tlakem prodávajícího. „Rychlost eliminuje řadu zájemců a je to šance pro štiky, které tak mohou získat projekt s určitým diskontem,“ dodal. Prodeje se hradí jak hotovostí, tak bankovními úvěry. Podle informací z trhu jsou banky ochotné půjčit na nákupy projektů zhruba polovinu sumy, zbytek musejí mít kupující. Richard Kovář z Redbaenk říká, že ne vždy je projekt prodejný. „Pokud na něj banka půjčila dejme tomu 80 procent a hodnota zástavy klesla o třicet procent, pro vlastníky, kteří tak nehledí na dobré jméno, je jednodušší jej odepsat než sanovat,“ říká.

Nejde jen o reality, klienti privátních bank nakupují rovnou firmy. Podle šéfa privátního bankovnictví UniCredit Bank Jana Troníčka bohatší lidé také firmám peníze půjčují. „Pro řadu firem se v průběhu posledního roku ztížil či zdražil přístup k dluhovému financování, a tak majitelé v řadě případů řeší financování firem půjčkami z privátních zdrojů,“ říká.

Na straně zájemců o koupi firem jsou většinou lidé, kteří dříve už nějaký byznys měli. „Teď se takto do podnikání vracejí zpět,“ říká šéf privátního bankovnictví České spořitelny Martin Loubr.

Šéf privátního bankovnictví Sal. Oppenheim Jan Prachař uvádí, že některé firmy lze nyní kvůli krizi koupit za zlomek předchozí hodnoty. Na druhé straně řada podnikatelů ve snaze zlepšit finanční situaci vlastní firmy naopak stahuje své volné prostředky z banky a půjčuje svému podniku.

Jiní podnikatelé se naopak snaží krize využít k likvidaci konkurence. „Vyhledávají a vyčkávají na koupi podílu ve firmách, které jsou jim oborově a znalostně blízké a jejichž ceny se staly, nyní kvůli negativnímu vývoji, lákavými,“ říká ředitel privátního bankovnictví Volksbank Jaroslav Velecký.

Movitější lidé častěji nakupují i v dražbách. „Dříve se jich účastnily hlavně firmy, nyní vidíme více jednotlivců,“ říká ředitel dražební firmy Prokonzulta Jaroslav Hradil.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web