Boj o Sazku: Penta nabízí dvě miliardy

30.5.2011 8:58   |  

aktualizováno Skupiny PPF a KKCG jako hlavní věřitelé vyhrály první bitvu o Sazku, když v pátek prosadily její konkurz. Hlavní sok, skupina Penta, kterou v jednáních o financování zadlužené loterijní firmy upřednostňoval šéf Sazky Aleš Hušák, se ale nevzdává, a to ani přesto, že konkurz na Sazku bude nejspíše prohlášen už dnes. Za loterijní část Sazky Penta nabízí přes dvě miliardy korun a jako způsob prodeje navrhuje veřejnou dražbu.

„Doufáme, že prodej proběhne transparentní dražbou, a když dá někdo více, tak ať to získá,“ uvedl v České televizi mluvčí skupiny Penta Martin Danko.

Záměr zúčastnit se případné dražby potvrzuje i PPF. Podle člena dozorčí rady PPF Group Kamila Zieglera ale musí být Sazka v provozu a mít stále nějakou hodnotu. Ta je podle informací věřitelského výboru a PPF snižována od pátku tím, že ze Sazky odcházejí klíčoví zaměstnanci. S nabídkami je oslovuje sázková kancelář Fortuna, která patří Pentě a hodlá rozjet svou vlastní číselnou loterii v půlce července.

„Z informací, které jsme dostali v sobotu, bylo jasné, že se jedná o klíčové zaměstnance Sazky, jejichž nepřítomnost by byla s to ohrozit fungování Sazky,“ uvedl předseda věřitelského výboru Josef Novotný, který je zároveň ředitelem právního úseku KKCG. Mluvčí Penty oslovování zaměstnanců loterijní firmy nepopřel. „Máme zájem o odborníky na trhu a tím, že byl v pátek schválen konkurz, Fortuna jedná jako každý hráč na trhu. Zájem o zaměstnance je průběžný a je to zcela legitimní postup,“ uvedl Danko.

Prohlášení konkurzu hodlají Penta i Hušák napadnout žalobami. O osud Sazky se tak podle aktérů ještě povede dlouhý boj.


Čtěte také: Sazka skončí zřejmě již v pondělí v konkurzu


Informace o lanaření zaměstnanců Sazky Fortunou tak nahrávají těm kritikům Hušáka, podle nichž šéf Sazky spolupracuje s Pentou nejen kvůli provoznímu úvěrování Sazky, ale i na rozjezdu nové číselné loterie Fortuny. Ta plány na svou hru Fortuna Lotto oznámila již loni na podzim a kvůli potížím Sazky její spuštění urychlila o několik měsíců. Hušák ale spolupráci na rozjezdu nové loterie Fortuny vždy důrazně odmítal.

Proti prohlášení konkurzu se odvolá Hušák i Penta

Hušák také již v pátek po schůzi věřitelů oznámil, že se proti prohlášení konkurzu odvolá. K němu se nyní přidala i Penta. „Budeme žalovat celý proces, který považujeme za zmanipulovaný a skandální,“ prohlásil Danko.

Skupina má podle něho obavy, že samotný konkurz bude probíhat podobným způsobem. „To znamená, že majetek nebude zpeněžován za nejvyšší možnou hodnotu, ale bude přihráván PPF a KKCG za symbolické ceny, že to nejhodnotnější, co v Sazce je, se dostane do rukou těmto společnostem v rozporu se zájmy ostatních věřitelů,“ podotkl Danko.

S tím ale PPF nesouhlasí, cílem skupiny jako jednoho z největších věřitelů je, aby prodej byl co nejtransparentnější a nejvýnosnější. „Pokud budou maximálně zhodnocena aktiva (Sazky), tak budou i maximálně zhodnoceny naše pohledávky,“ uvedl Ziegler.

Sazka skončí v konkurzu kvůli potížím se splácením dluhopisů, kterými financovala výstavbu sportovní haly v pražských Vysočanech. Stalo se tak i přesto, že měla na číselné loterie monopol. Tržby přesahovaly deset miliard a každoroční zisk byl pravidelně vyšší než miliarda korun.

Hušák ztratí vládu nad Sazkou

Okamžikem zveřejnění rozhodnutí soudu o konkurzu v insolvenčním rejstříku ztratí po šestnácti letech vládu nad firmou generální ředitel a předseda představenstva Aleš Hušák, neboť dispoziční práva k majetku a řízení podniku přejdou na insolvenčního správce Josefa Cupku. Ten také zřejmě Hušáka odvolá z funkce ředitele Sazky.

Svou činnost ale loterijní společnost zatím nekončí, byť sázejících stále ubývá a po prohlášení konkurzu jich bude bezpochyby ještě méně. „Mohu čestně prohlásit, že KKCG, která navrhla konkurz, chce, aby Sazka nadále fungovala a byla zde i v budoucnu,“ uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Vývoj kauzy

» 16. prosince – Sazka oznamuje, že v lednu zaplatí jen část splátky dluhopisů, jimiž financovala stavbu 02 areny
» 17. ledna – soud se společností zahajuje insolvenční řízení
» 29. března – soud posílá Sazku do úpadku
» 10. května – podle soudu má podnik 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy korun
» 25. května – firmě podle Hušáka docházejí peníze na provoz, žádá o zastavení licencí k loteriím
» 27. května – většina věřitelů rozhoduje o konkurzu Sazky

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web