Boj o Sazku: Penta nabízí dvě miliardy

30.5.2011 8:58   |  

aktualizováno Skupiny PPF a KKCG jako hlavní věřitelé vyhrály první bitvu o Sazku, když v pátek prosadily její konkurz. Hlavní sok, skupina Penta, kterou v jednáních o financování zadlužené loterijní firmy upřednostňoval šéf Sazky Aleš Hušák, se ale nevzdává, a to ani přesto, že konkurz na Sazku bude nejspíše prohlášen už dnes. Za loterijní část Sazky Penta nabízí přes dvě miliardy korun a jako způsob prodeje navrhuje veřejnou dražbu.

„Doufáme, že prodej proběhne transparentní dražbou, a když dá někdo více, tak ať to získá,“ uvedl v České televizi mluvčí skupiny Penta Martin Danko.

Záměr zúčastnit se případné dražby potvrzuje i PPF. Podle člena dozorčí rady PPF Group Kamila Zieglera ale musí být Sazka v provozu a mít stále nějakou hodnotu. Ta je podle informací věřitelského výboru a PPF snižována od pátku tím, že ze Sazky odcházejí klíčoví zaměstnanci. S nabídkami je oslovuje sázková kancelář Fortuna, která patří Pentě a hodlá rozjet svou vlastní číselnou loterii v půlce července.

„Z informací, které jsme dostali v sobotu, bylo jasné, že se jedná o klíčové zaměstnance Sazky, jejichž nepřítomnost by byla s to ohrozit fungování Sazky,“ uvedl předseda věřitelského výboru Josef Novotný, který je zároveň ředitelem právního úseku KKCG. Mluvčí Penty oslovování zaměstnanců loterijní firmy nepopřel. „Máme zájem o odborníky na trhu a tím, že byl v pátek schválen konkurz, Fortuna jedná jako každý hráč na trhu. Zájem o zaměstnance je průběžný a je to zcela legitimní postup,“ uvedl Danko.

Prohlášení konkurzu hodlají Penta i Hušák napadnout žalobami. O osud Sazky se tak podle aktérů ještě povede dlouhý boj.


Čtěte také: Sazka skončí zřejmě již v pondělí v konkurzu


Informace o lanaření zaměstnanců Sazky Fortunou tak nahrávají těm kritikům Hušáka, podle nichž šéf Sazky spolupracuje s Pentou nejen kvůli provoznímu úvěrování Sazky, ale i na rozjezdu nové číselné loterie Fortuny. Ta plány na svou hru Fortuna Lotto oznámila již loni na podzim a kvůli potížím Sazky její spuštění urychlila o několik měsíců. Hušák ale spolupráci na rozjezdu nové loterie Fortuny vždy důrazně odmítal.

Proti prohlášení konkurzu se odvolá Hušák i Penta

Hušák také již v pátek po schůzi věřitelů oznámil, že se proti prohlášení konkurzu odvolá. K němu se nyní přidala i Penta. „Budeme žalovat celý proces, který považujeme za zmanipulovaný a skandální,“ prohlásil Danko.

Skupina má podle něho obavy, že samotný konkurz bude probíhat podobným způsobem. „To znamená, že majetek nebude zpeněžován za nejvyšší možnou hodnotu, ale bude přihráván PPF a KKCG za symbolické ceny, že to nejhodnotnější, co v Sazce je, se dostane do rukou těmto společnostem v rozporu se zájmy ostatních věřitelů,“ podotkl Danko.

S tím ale PPF nesouhlasí, cílem skupiny jako jednoho z největších věřitelů je, aby prodej byl co nejtransparentnější a nejvýnosnější. „Pokud budou maximálně zhodnocena aktiva (Sazky), tak budou i maximálně zhodnoceny naše pohledávky,“ uvedl Ziegler.

Sazka skončí v konkurzu kvůli potížím se splácením dluhopisů, kterými financovala výstavbu sportovní haly v pražských Vysočanech. Stalo se tak i přesto, že měla na číselné loterie monopol. Tržby přesahovaly deset miliard a každoroční zisk byl pravidelně vyšší než miliarda korun.

Hušák ztratí vládu nad Sazkou

Okamžikem zveřejnění rozhodnutí soudu o konkurzu v insolvenčním rejstříku ztratí po šestnácti letech vládu nad firmou generální ředitel a předseda představenstva Aleš Hušák, neboť dispoziční práva k majetku a řízení podniku přejdou na insolvenčního správce Josefa Cupku. Ten také zřejmě Hušáka odvolá z funkce ředitele Sazky.

Svou činnost ale loterijní společnost zatím nekončí, byť sázejících stále ubývá a po prohlášení konkurzu jich bude bezpochyby ještě méně. „Mohu čestně prohlásit, že KKCG, která navrhla konkurz, chce, aby Sazka nadále fungovala a byla zde i v budoucnu,“ uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Vývoj kauzy

» 16. prosince – Sazka oznamuje, že v lednu zaplatí jen část splátky dluhopisů, jimiž financovala stavbu 02 areny
» 17. ledna – soud se společností zahajuje insolvenční řízení
» 29. března – soud posílá Sazku do úpadku
» 10. května – podle soudu má podnik 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy korun
» 25. května – firmě podle Hušáka docházejí peníze na provoz, žádá o zastavení licencí k loteriím
» 27. května – většina věřitelů rozhoduje o konkurzu Sazky

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Americké úřady začaly vyšetřovat vůbec první smrtelnou havárii, při níž zemřel člověk v samořízeném vozu společnosti Tesla Motors. Experti dopravního úřadu nyní zkoumají, zda není… více

Komerční prezentace
Mobilní web