Boj o úvěrové poplatky mění taktiku, iniciativy čekají na další rozsudky

Představitelé i chráněnci iniciativ, jež bojují proti bankovním poplatkům za vedení úvěrových účtů, zažili minulý týden studenou sprchu. V průběhu pouhých dvou dnů prohráli sedm přímých žalob.

Poplatkyzpet.cz
14.10.2013 6:26   |  

Z odůvodnění vydaných soudci Obvodního soudu pro Prahu 4, který má na svém kontě největší počet ukončených případů, přitom vyplývá, že soudci v těchto sporech preferují – a není důvod se domnívat, že tak nebudou činit i v budoucnu – takzvanou autonomii vůle, tedy že klienti a banky uzavřeli smlouvu, která prostě platí.

Tytam jsou předpoklady odpůrců poplatků, že soudci na základě evropského práva akceptují rozhodnutí německého Spolkového soudního dvora z července 2011, který prohlásil poplatek za vedení úvěrového účtu v Německu za nezákonný.

Spojené iniciativy Poplatkyzpet. cz, Bankovnipoplatky. com a Jdeto.de přitom v průběhu jara sesbíraly více než tři sta tisíc nespokojených klientů bank. Po neúspěšných výzvách bank zhruba třicet tisíc z nich navíc svolilo s tím, že se opravdu chtějí soudit, a dalo firmě BSP Lawyer Partners plnou moc k zahájení vymáhání zaplacených poplatků. První soudy však jednoduchý plán iniciativ svými rozsudky poněkud zadrhly.

Soud o dvě stovky může stát tisíce
Jedna z posledních zamítnutých žalob proti České spořitelně požadovala vrácení dvou set korun. Klient však nebyl součástí postupu iniciativ, nevztahuje se tak na něj závazek BSP Lawyer Partners, že za něj uhradí náklady v případě prohraného sporu. Ty přitom mohou dosáhnout i pěti tisíc korun, pokud se jich samozřejmě advokát nevzdá.

Iniciativy se tak začínají připravovat na další etapu svého boje. Rozhodly se zatím nové žaloby nepodávat, ale vyčkat, jak vyzní usnesení dalších obvodních soudů. Budou-li i nadále a v masové míře odkazovat na autonomii vůle, jsou iniciativy připraveny se obrátit na Ústavní soud.

Od něj budou chtít objasnit, zda argument o dobrovolnosti podpisu smlouvy není v rozporu se zásadou ochrany slabšího, která platí ve spotřebitelském právu a využívá se mimo jiné například při napadání lichevních smluv.

Pražské obvodní soudy se v současné době musejí vyrovnat s extrémním přílivem bagatelních žalob do deseti tisíc korun. Například v Praze 5 evidují přes tři tisíce podání, v Praze 1 jich je pak kolem pěti tisíc. Vymáhané sumy zpravidla znějí na čtyři až šest tisíc korun, nejsou ale výjimky požadující vrácení dvou stovek.

Jeden velký úspěch však iniciativy mohou přece jen slavit. Kritizovaný poplatek za vedení úvěrového účtu už většina bank vyřadila, zrušila či začala „odpouštět“.


Čtěte také:

Česká spořitelna znovu uspěla u soudu o úvěrové poplatky

Další body pro banky v boji o poplatky: soud rozhodl ve prospěch České spořitelny

Plné moci jsou neplatné, rozhodl soud v kauze bankovních poplatků

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web