Boží um „spasil“ církevní záložnu

24.5.2010 8:17   |  

K převzetí ztrátové církevní spořitelny CajaSur se v sobotu odhodlala španělská centrální banka. Její vedení reagovalo na neúspěšnou fúzi kněžského peněžního ústavu a malagského finančního domu Unicaja.

Ač se oba subjekty na sloučení domluvily již loni v srpnu, spořitelna CajaSur od smlouvy odstoupila z důvodu budoucího rušení pracovních míst. Córdobský podnik založený tamní římskokatolickou odnoží v roce 1864 loni prodělal více než 596 milionů eur (téměř 15,5 miliardy korun) a o dalších 114 milionů ztrátu prohloubil za první letošní čtvrtletí.

„Nezbylo jiných možností než zemřít udušením či povolat vyšší moc k naší spáse, než bude příliš pozdě,“ komentoval pro zpravodajský server Infocatolica rozhodnutí nechat se pohltit centrální bankou biskup Demetrio Fernández. Jihoiberská záložna je v pořadí druhou bankovní institucí, která ve Španělsku od začátku finanční krize před dvěma lety padla.

Úvěry poskytnuté CajaSur ve výši 13 miliard eur však představují jen 0,6procentní podíl na celostátním trhu. Větší starost vládě působí ostatní domácí spořitelny. Předních 44 hráčů, kteří tvoří bezmála polovinu španělského bankovního sektoru, totiž zápasí o přežití a rychle fúzuje.

Autor: ves

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web