Boží um „spasil“ církevní záložnu

24.5.2010 8:17   |  

K převzetí ztrátové církevní spořitelny CajaSur se v sobotu odhodlala španělská centrální banka. Její vedení reagovalo na neúspěšnou fúzi kněžského peněžního ústavu a malagského finančního domu Unicaja.

Ač se oba subjekty na sloučení domluvily již loni v srpnu, spořitelna CajaSur od smlouvy odstoupila z důvodu budoucího rušení pracovních míst. Córdobský podnik založený tamní římskokatolickou odnoží v roce 1864 loni prodělal více než 596 milionů eur (téměř 15,5 miliardy korun) a o dalších 114 milionů ztrátu prohloubil za první letošní čtvrtletí.

„Nezbylo jiných možností než zemřít udušením či povolat vyšší moc k naší spáse, než bude příliš pozdě,“ komentoval pro zpravodajský server Infocatolica rozhodnutí nechat se pohltit centrální bankou biskup Demetrio Fernández. Jihoiberská záložna je v pořadí druhou bankovní institucí, která ve Španělsku od začátku finanční krize před dvěma lety padla.

Úvěry poskytnuté CajaSur ve výši 13 miliard eur však představují jen 0,6procentní podíl na celostátním trhu. Větší starost vládě působí ostatní domácí spořitelny. Předních 44 hráčů, kteří tvoří bezmála polovinu španělského bankovního sektoru, totiž zápasí o přežití a rychle fúzuje.

Autor: ves

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web