Británie: Bankéři by si měli omezit bonusy

13.7.2010 17:18   |  

Britská koaliční vláda nehodlá zavádět stropy na výši bonusů bankéřů. Místo toho na ně ministerstvo financí apeluje, aby si sami omezili výši bonusů a více půjčovali, aby tak podpořili reálnou ekonomiku.

„Máme nyní jedinečnou příležitost ukázat veřejnosti, že bankovní systém nyní operuje stabilním způsobem a již neodměňuje zaměstnance na základě krátkodobých úspěchů zatímco akcionáři a daňový poplatníci jsou vystaveni dlouhodobým rizikům. Pro bankovní sektor je jedině přínosné, vydat se cestou těchto změn,“ apeloval na bankéře Mark Hoban, nový finanční tajemník ministerstva.

Je to podle něj jediná cesta jak si mohou u veřejnosti vylepšit pošramocenou pověst. „Pokud lidé neuvidí růst ekonomiku a finanční aktivitu, bude velmi těžké před veřejností ospravedlnit vysoké bonusy,“ dodal Hoban, který vystoupil na schůzi Britské asociace bankéřů, kde zveřejnil detaily o chystané bankovní dani.

Tu představil britský ministr financí George Osborne ve svém červnovém rozpočtu, který je nejúspornější za posledních 30 let. Dokument osvětluje pouze některý technické záležitosti daně, finální verze by měla být zveřejněna na podzim.

Většina údajů byla již předem známá. Daň se bude týkat institucí s majetkem vyšším než 20 miliard liber (více než 600 miliard korun). Měla by vynést přibližně dvě miliardy liber ročně. Sazba daně 0,04 procenta pro rok 2011. O rok později stoupne na 0,07 procenta. Vypočítávat se bude na základě účetní rozvahy.

Vláda také oznámila, že příští rok zopakuje „jednorázovou“ padesátiprocentní daň na bonusy bankéřů, se kterou přišla minulou zimu předešlá vláda labouristů. Minulý rok pod tlakem veřejnosti většina britských bank a londýnských poboček zahraničních institucí omezila výplaty bonusů v hotovosti ve prospěch odložených akcií. Finanční ústavy také upustily od zavedeného pravidla věnování 50 procent čistých příjmů na bonusy. Částka věnovaná na benefity dosáhla „pouhých“ 38 procent. Daň z bonusů přesto vynesla 2,5 miliardy liber, téměř pětkrát více než se očekávalo.

Ratingová agentura Standard & Poor’s ponechala Británii negativní výhled na její úvěrový rating. Není tak optimistická v očekávaného růstu ekonomiky jako tamní vláda.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web