Británie chce prodat „zelenou banku“. Cena může přesáhnout miliardu liber | E15.cz

Británie chce prodat „zelenou banku“. Cena může přesáhnout miliardu liber

Británie chce prodat „zelenou banku“. Cena může přesáhnout miliardu liber
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK

Vláda Velké Británie řeší, jak se zbavit podílu ve státní bance Green Investment Bank (GIB), která investuje do infrastrukturních projektů spojených se zelenou energií a životním prostředím. Podrobnosti chystané privatizace, včetně velikosti odprodávaného podílu, vláda neupřesnila. Podle médií by mohla prodat podíl až 70 procent. Cena by v takovém případě mohla přesahovat miliardu liber (přes 38 miliard korun).

Británie zelenou banku ustavila v roce 2012. Banka od té doby investovala asi dvě miliardy liber do 50 projektů za více než osm miliard liber (přes 305 miliard korun).

Částečná privatizace umožní přilákat další kapitál a zbaví banku omezení, která plynou ze společných unijních pravidel o státní pomoci, uvedl podle agentury Reuters britský ministr obchodu Sajid Javid.

Obnovitelné zdroje zaměstnávají miliony lidí. Lídrem je Čína

Krok spadá do plánů nové britské vlády prodat část státního majetku, a snížit tak schodek veřejných financí. V úterý ministerstvo financí oznámilo, že vláda snížila na méně než 17 procent podíl v zestátněné bankovní skupině Lloyds Banking Group, kterou stát zachraňoval během globální finanční krize.

Někteří kritici tvrdí, že prodej podílu v zelené bance je „lehkovážný“. Vyjádřili také pochybnosti nad tím, jak vážně to vláda myslí s podporou ekonomiky s nízkými emisemi oxidu uhličitého. Londýn tento měsíc rovněž oznámil, že proti původním plánům zruší všechny nové dotace na pevninské větrné parky o rok dříve.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!