Británie - ráj bankéřů s milionovými platy | E15.cz

Británie - ráj bankéřů s milionovými platy

Británie - ráj bankéřů s milionovými platy
Londýn - ilustrační foto
• 

ČTK

V Británii bylo v roce 2011 mnohem více bankéřů s výdělkem nad jeden milion eur (26 milionů korun) než ve zbytku Evropské unie. Studie, kterou zveřejnil Evropský bankovní úřad ukázala, že jeden milion a více si vydělalo v Británii 2436 bankéřů. Ve zbytku EU si více než milion vydělalo jen 720 bankéřů, z toho nejvíce v Německu. Česko nemá žádného bankéře s tak vysokým příjmem.

Největší počet bankéřů v Británii výdělkem jeden milion a více byl v investičním bankovnictví, a to 1809. V oblasti drobných bankovních služeb jich bylo 85, ve správě majetku bohatých 182 a 360 v dalších oblastech.

V Německu si více než milion vydělalo 170 bankéřů. Ve Francii to bylo 162, ve Španělsku 125 a v Itálii 96. Česká republika spolu s Bulharskem, Estonskem, Lotyšskem, Litvou, Maltou, Rumunskem a Slovinskem nemá žádného bankéře s platem nad milion. Slovensko má dva takto dobře placené bankéře, stejně jako Řecko.

Jak dokládá Bankovní úřad, nejvíce bankovních milionářů bylo v Británii v roce 2009. V jednom z prvních roků ekonomické krize si více než milion liber vydělalo přes 2800 bankéřů.

Nová pravidla pro odměňování bankéřů

Země EU se letos dohodly na omezení odměn bankéřů. Nová pravidla, proti kterým se stavěla právě Británie, mají začít platit od ledna 2014. Za běžných okolností nebudou moci odměny bankéřů přesáhnout jejich základní mzdu. Pouze za výjimečné situace budou smět banky svým špičkovým pracovníkům vyplatit odměnu ve výši dvojnásobku základního platu.

Vysoké odměny v bankovním sektoru jsou v posledních letech trnem v očích veřejnosti. Řada evropských politiků se navíc domnívá, že vysoké odměny motivovaly bankéře k rizikovým obchodům, které dostaly některé významné evropské banky na pokraj kolapsu.

Omezení odměn bankéřů bylo součástí širších změn v regulaci bankovního sektoru. Ty zahrnují rovněž větší požadavky na kapitál bank, které mají zajistit odolnost bankovního sektoru vůči případné budoucí krizi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!