Británie stahuje 500eurové bankovky, končí v rukou zločinců

13.5.2010 14:05   |  

Britské směnárny přestaly poskytovat bankovky v hodnotě 500 eur, informuje o tom agentura Reuters. Důvodem tohoto opatření je zjištění policejní agentury Evropské unie Europol, že nejhodnotnější evropská bankovka končí v rukou bossů organizovaného zločinu a drogových gangů.

Policie tvrdí, že „pro pětiseteurovou bankovku není ve Velké Británii důvěryhodný a legitimní způsob využití v množství, kterým je země momentálně zásobována. Její snadná dostupnost je přitom klíčovým prostředkem kriminální činnosti, protože umožňuje zdejším zločincům efektivně přemisťovat velké finanční obnosy“.

Policejní analýza ukázala, že 500eurová bankovka (v přepočtu asi 12,5 tisíce korun) se využívá při praní špinavých peněz, drogových obchodech, drobnějších zločinech i daňových únicích. Zabírá totiž asi desetinu prostoru, než stejný obnos v britských librách.

Nové opatření neznamená zákaz této bankovky v Británii a turisté za ně budou moci nakupovat libry. „Přístup k bankovkám v hodnotě 500 eur bude mnohem složitější a kdokoli se pokusí je získat ve velkém množství, na sebe upoutá pozornost,“ citovala agentura nejmenovaný policejní zdroj.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web