Britská Barclays má dilema: Londýn, nebo New York?

1.4.2011 7:12   |  

Britská banka Barclays, vývěsní štít finančního trhu Spojeného království, chce vyměnit Londýn za New York. S odvoláním na dobře informované zdroje to napsal deník Wall Street Journal. „Banka si nechává dělat detailní analýzu regulačních překážek v případě přestěhování do New Yorku a vedla už předběžné rozhovory s místními úřady,“ tvrdí list. Barclays je světovou i bankovní desítkou s pobočkami v 50 zemích.

Důvodem úvah tradičního peněžního ústavu ze City nad Temží mají být tvrdé předpisy vlády Davida Camerona, které nařizují bankám vysokou vybavenost kapitálem. To svazuje poskytovatelům finančních služeb ruce, pokud jde o schopnost zvyšovat zisk, a omezuje výši vyplácených dividend.

Náklady na přesídlení pro Barclays, jež působí v ostrovní metropoli více než 300 let, nejsou zanedbatelné. Wall Street Journal mluví o 30 milionech librách (48 milionech dolarů) za přípravu tohoto kroku a o dalších několika set milionech liber za změnu adresy.

„Bylo by to skvělé, kdyby k nám přišli,“ nechal se slyšet starosta New Yorku Michael Bloomberg.Analytici ale podotýkají, že s motivační pobídkou nemá Barclays počítat – zámořská radnice se takto nechová.

Rozhodnutí, kde mít napříště centrálu, se nečeká dříve než v září. Do té doby má být více jasno o tom, jakým směrem se chce ubírat britské bankovnictví. Spojené státy současně dořeší reformu svého finančního systému.Vedení Barclays, která zaplatila vloni na daních do britské státní pokladny 2,8 miliardy liber, nechce zatím spekulace komentovat.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Svou úrodu ovoce si loni pěstitelé mohli dát vypálit v 550 pálenicích. Každým rokem nabídne své služby deset nových. více

Mobilní web