Britská vláda se dohodla s velkými bankami

10.2.2011 8:02   |  

Britské banky slíbily letos půjčit malým podnikům o deset miliard liber více, tedy 190 miliard. Dále se finanční domy v rámci dlouho očekávané smírčí dohody mezi bankami a vládou zavázaly snížit bonusy a zveřejnit odměny pěti nejlépe placených členů managementu.

Po měsících vyjednávání oznámil včera v parlamentu dohodu britský ministr financí George Osborne.
Po jeho vystoupení oznámily výši odměn svých šéfů i státem ovládané banky. Stehen Hester, šéf Royal Bank of Scotland (RBS), si za loňský rok odnese 2,04 milionu liber a šéf bankovní skupiny Lloyds Eric Daniels dostane 1,45 milionu liber. Obě částky jsou hluboko pod průměrem šéfů velkých bank.

Detaily dohody ukazují, že ujednání nejsou tak tvrdá, jak vláda původně avizovala. Banky velké čtyřky RBS, Barclays, HSBC a Lloyds souhlasily se zveřejněním odměn pěti nejlépe placených zaměstnanců, kteří nejsou členy představenstva, pravidlo se však nevztahuje na nejlépe placené obchodníky a investiční bankéře, kteří mají nejkontroverznější balíčky odměn.

RBS uvedla, že celkový objem bonusů pro investiční divizi banky letos nepřesáhne 950 milionů liber oproti loňským 1,3 miliardy. Nejhůře na jednáních dopadly státem zachraňované banky Royal Bank of Scotland a Lloyds, které mohou zaměstnancům v hotovosti vyplatit jen dva tisíce liber z jejich bonusu.

Osborne vyloučil opakování daně na odměny bankéřů, které jednorázově uplatnila předcházející labouristická vláda. Osborne v úterý rozlítil banky, když oznámil, že letos hodlá pomocí daně na aktiva bank vybrat o 800 milionů liber více, celkem 2,5 miliardy liber.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web