Britské banky musí ochránit střadatele

12.4.2011 9:36   |  

Britská Nezávislá bankovní komise doporučila, aby banky ochránily své divize retailového bankovnictví a vklady drobných klientů před možnými ztrátami bankovních divizí investičního bankovnictví. Banky by také měly pro případ další finanční krize držet více regulatorního kapitálu, než kolik nařizují mezinárodní dohody.

Bankovní komise byla ustanovena britskou vládou loni v červnu. Kabinet si nechal vypracovat návrh zvýšení konkurenceschopnosti britského finančního sektoru. Komise uvedla, že v bankovnictví je potřeba větší konkurence, což by mělo zahrnovat odprodej více poboček státem vlastněné banky Lloyds, než se původně očekávalo. Další a finální zprávu vydá komise v září, nicméně britský kabinet nemá povinnost navržená opatření implementovat.

Velké univerzální banky by podle komise měly mít oddělený kapitál pro své retailové operace. Tím se sníží riziko, že v případě problémů divizí investičního bankovnictví bude muset vláda vedle vkladů zachraňovat i rizikovější části banky, uvedla komise, které předsedal oxfordský akademik a bývalý člen měnového výboru centrální Bank of England sir John Vickers. „Totální oddělení investičního a retailového bankovnictví do oddělených entit není třeba,“ uvedl Vickers. Toho se právě řada bank děsila.

Zpráva není pro banky nakonec tak negativní, jak se očekávalo, přesto bude stát navýšení kapitálu velké banky miliardy liber, což se projeví v jejich ziskovosti.Akcie nejvíce „ohrožených“ bank reagovaly na pozitivní zprávy růstem. Akcie Barclays rostly o 4,3 procenta na 310 centů a cenné papíry Royal Bank of Scotland (RBS) přidaly 3,9 procenta na 44,8 pence.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web