Britské banky propustily od roku 2008 přes sto tisíc lidí

3.6.2011 15:48   |  

Pět největších britských bank zrušilo od roku 2008 přes 103 tisíc pracovních míst po celém světě. A podle jejich vlastních slov tento trend bude pokračovat i nadále.

Počet propuštěných zaměstnanců přestavuje kolem jedenácti procent všech zaměstnanců bank Royal Bank of Scotland (RBS), Lloyds, Barclays, HSBC a HBOS. Zprávu zveřejnila agentura Bloomberg a vychází z jejích vlastních dat a čísel poskytovaných dotčenými bankami za období od konce roku 2008 do konce roku 2010. Nejméně 34,5 tisíce zaměstnanců se banky zbavily přímo ve Velké Británii. „Banky mají nyní agresivní plány na kontrolu výdajů, což naznačuje, že propouštění není u konce,“ uvedl pro Bloomberg Andrew Gray, specialista na bankovnictví v londýnské pobočce auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers. „Většinou je třeba dělat výdajové škrty globálně, takže propouštění bude rozprostřeno celosvětově,“ dodává Gray.


Čtěte také: Banka HSBC vydělala méně, než se čekalo


RBS propustila 74 tisíc lidí

Britské banky propouštěly, prodávaly zbytná aktiva a jejich finanční rozvahy zhubly o 2,5 bilionu dolarů od začátku bankovní krize na sklonku roku 2008. Britské finanční společnosti plánují jen za letošní první pololetí propustit dalších 16 tisíc zaměstnanců, aby byly schopnější splnit stále náročnější regulatorní požadavky.

Největší propouštění proběhlo v bankách RBS a Lloyds, které jsou z části vlastněné britskou vládou. RBS, kde stát ovládá 83 procent akcií, zrušilo 74 tisíc pracovních míst. Lloyds, kde vláda drží 41procentní podíl, propustila 18 100 zaměstnanců.

Někde se i přijímalo

Propouštěly i relativně prosperující finanční domy jako HSBC a Barclays. Barclays se po celém světě zbavila 5300 zaměstnanců. HSBC snížila stavy o 17 tisíc. Z toho šest tisíc zaměstnanců její americké retailové dcery, která přestala přijímat nové klienty, si muselo hledat novou práci. Největší evropská banka plánuje do roku 2013 ušetřit 3,5 miliardy dolarů.

Ne všechny britské banky ale jen propouštějí. Standard Chartered, která se zaměřuje na Asii a 97 procent svých zaměstnanců má mimo území Spojeného království, od roku 2008 nabrala 11 400 nových zaměstnanců.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web