Britské daně vyhnaly curyšskou pojišťovnu

14.6.2010 8:32   |  

Kvůli vysokým korporátním daním se z britského trhu do Irska stěhuje řada významných společností. Spojené království nejnověji opouští švýcarská pojišťovna Zurich Financial Services (ZFS), která do sousední země převádí celou divizi životního a majetkového pojištění v hodnotě 35 miliard liber.

Pojišťovna tak rozšiřuje seznam firem, jež se rozhodly využít přitažlivější daňové prostředí. Irský desetiprocentní odvod ze zisku právnických osob, což je o necelé dvě třetiny nižší sazba než ve Velké Británii, již zlákal farmaceutického giganta Shire, mediální konglomerát UBM nebo marketingovou skupinu WPP. „Hledáme nejúčinnější způsob, jak zmodernizovat naši strukturu a optimalizovat finanční efektivnost,“ cituje list The Times komuniké ZFS.

Nedávný průzkum týdeníku Sunday Times odhalil, že rovná polovina z třiceti největších firem působících ve Spojeném království zvažuje převedení hlavních aktivit do zahraničí z důvodu vysokého zdanění. Mezi nimi figurují také britskonizozemský potravinářský kolos Unilever a světová jednička mezi výrobci nápojů, nadnárodní koncern Diageo. Oba podniky navíc bojují se ztrátami. Vedení ZSF, které za loňský účetní rok britským finančním úřadům odvedlo ze zisku z činnosti oddělení životního pojištění 177 milionů liber, údajně plánuje do irské metropole soustředit veškerý obchodní provoz z Evropy.

S podnikáním v daňově nízkonákladovém Irsku začala i řada předních anglických poskytovatelů finančního jištění. Koncem minulého roku v Dublinu rozjela zajišťovací byznys londýnská skupina Royal & Sun Alliance. Centrálu tam před několika měsíci z Bermudských ostrovů přestěhoval třetí největší pojišťovací agent na světě, mezinárodně působící holding Willis. Úprk domácích investičních a finančních ústavů do zahraničí zesílil poté, co loni bývalá labouristická vláda zavedla padesátiprocentní daň z příjmů osob s výdělky nad 150 tisíc liber měsíčně.

Autor: Václav Stárek

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web