Brokeři: Volatilita zvyšuje aktivitu investorů

21.6.2010 16:24   |  

Ani letošní velké propady cen akcií na světových kapitálových burzách neodradily lidi od toho, aby začali více využívat služeb českých obchodníků s cennými papíry.

Největší přírůstky za necelý půl rok 2010 hlásí Banka Fio, ke které přišlo 3 740 klientů. Jiný z hráčů trhu - Brokerjet České spořitelny - uvedl, že od počátku roku 2010 získal přes 800 nových klientů a u Patria Direct mají od ledna do června 730 nových klientů. Podle statistik ČNB je to po delší době příznivá zpráva, neboť čísla ukazjí, že zatímco v roce 2007 evidovali brokeři celkem 1 314 843 klientů, o rok později to bylo o 117 355 investorů více a pak přišel pád. Za rok 2008 využilo služeb obchodníků s cennými papíry jen 843 067 lidí, což je v meziročním srovnání o 41 procent méně lidí.

Letošní novinkou je podle brokerů to, že mezi novými investory začínají převládat mladí lidé, kteří nemají nouzi o dostatek peněz k investování a chtějí hlavně úspory zhodnotit. „Novým fenoménem je i obchodování na kapitálových trzích s menšími částkami do pěti set tisíc korun, což v dřívějších dobách nebylo vůbec obvyklé,“ řekl E15 Jan Procházka ze Cyrrusu.

I přesto, že kapitálové trhy prožily během května a června až dvouciferné propady cen akcií, většina brokerů říká, že zatím „jede podle plánu“, nastaveného na začátku roku a nechystá měnit pravidla, třeba pro poskytování úvěrů na nákup cenných papírů či zvyšovat poplatky za obchody. „Nepředpokládáme žádné omezení. Naopak přinášíme příznivější poplatky a zároveň rozšíření našich služeb,“ konstatoval Robert Havlena z Atlantiku FT.

Obchodník od července snižuje poplatky pro obchodování na západoevropských trzích a rozšiřuje nabídku o obchodování opčních kontraktů na trzích v USA a o možnost obchodů nakrátko, takzvané short sales vybraných cenných papírů obchodovaných v USA.

Pohled do kuchyně byznys plánů a reality brokeru říká, že valná většina firem plány drží. „U klientů využívající služby brokera je akvizice nových klientů prozatím v souladu s naším ročním plánem,“ řekl například mluvčí Fio Banky Roman Jandík. Obchodníci si nestěžují ani na objemy transakcí klientů, které se i přes pokles cen akcií vyvíjejí lépe než vloni.

Třeba právě Fio zprostředkovalo v prvním čtvrtletí 2010 obchody v objemu 66,2 miliard korun, což představuje v meziročním srovnání nárůst o více jak 50 procent. „Prognóza byznysu zůstává stejná jako na počátku roku 2010, vývoj v květnu a červnu odhady nijak neohrozí. Naopak vyšší volatilita a pokles cen způsobily vyšší aktivitu klientů a tím i vyšší počty obchodů,“ doplnil pak obchodní ředitel Brokerjetu Libor Janoušek.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web