Brokerjet zastavil úvěry na nákup akcií Pegas Nonwovens

23.4.2010 15:45   |  

Obchodník s cennými papíry České spořitelny – Brokerjet zastavuje od 7. května letošního roku půjčky, tedy takzvané margin, na nákup cenných papírů pro titul Pegas Nonwovens. „Rozhodli jsme se pro mimořádné snížení úvěrového koeficientu na titul s označením LU0275164910 – Pegas Nonwonves, a to ze čtyřiceti procent na nulu,“ konstatuje zpráva Brokerjetu.

Podle vysvětlení zástupců obchodníka s cennými papíry je důvodem snížení marginu dlouhodobě nízká likvidita tohoto titulu na Burze cenných papírů Praha. „Nejedná se o žádný mimořádný krok,“ uvedla Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. I z reakcí dalších obchodníků s cennými papíry vychází, že většina z nich na málo likvidní akcie, mezi které se v tuzemsku počítají třeba cenné papíry developerských firem či sítě autobazarů AAA Auto, neposkytuje také žádné úvěry.

„Nákup cenných papírů na úvěr neposkytujeme obecně u málo likvidních a velmi volatilních akcí, například AAA Auto, či ECM,“ řekl E15 marketingový manažer společnosti Atlantik FT Robert Havlena. Nejnižší úroveň zajištění u úvěrových obchodů ze strany klienta naopak nabízí Atlantik u nejlikvidnějších a nejméně volatilních českých titulů v segmentu SPAD, kdy vyžaduje pro otevření pozice minimálně 15 procent vlastních prostředků. „To se týká například akcií ČEZ,“ doplnil Havlena.

Fio Burzovní společnost nabízí svým klientům marginové obchody na téměř všechny akcie ve SPADu, či na české burze RM-S. „Nejvyšší míra rizika je povolena u ČEZ, Erste Bank a Telefónice s koeficientem patnáct procent vlastních prostředků,“ řekl ředitel pro strategii a marketing Fio Jiří Vodička. Zbývajících až 85 procent je pak podle něj možné čerpat z úvěru na cenné papíry.

Patria Direct neposkytuje úvěry na nákup akcií AAA Auto, Orka, ECM a KIT Digital. „Pro všechny ostatní emise platí stejná výše poskytovaného úvěru – padesát procent z celkové investice,“ řekl E15 obchodní ředitel Patrie Martin Kodýdek. Nejvíce úvěrů je podle něj nyní poskytnuto pro investice do akcií společnosti ČEZ, Telefónika O2, Erste Bank a Komerční banky.


Sledujte akcie Pegas Nonwovens online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web