Brusel nám chce zničit trh, stěžují si pojišťovny

25.3.2010 7:13   |  

Zvýšení cen pojistek a krachy menších hráčů, to bude podle pojišťoven důsledek nové regulace, kterou projednává Evropská komise. Její výbor pro dohled nad pojistným trhem chce, aby pojišťovny navýšily své jmění výrazně více, než se dosud plánovalo.

„Pokud by návrh prošel, české pojišťovny by musely navýšit kapitál až o šedesát miliard korun,“ řekl deníku E15 šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. To by podle něj mělo za následek růst cen pojistek a také to, že by menší hráči odešli z trhu. „Koncentrace trhu je pro zákazníka vždy špatná,“ dodal.

S návrhy výboru nesouhlasí všechny evropské odborné asociace. Podle nich nemají jiný smysl než kvůli krizi přeregulovat finanční subjekty. Šéf britské asociace risk manažerů John Hurrel tento týden prohlásil, že pojišťovny nepředstavují pro trh systémové riziko, což i krize prokázala. „Evropská komise vytváří problém tam, kde není. Návrh přinese příliš mnoho bolesti za cenu nepatrného zisku,“ dodal.

Zástupci pojišťoven varují, že pokud budou nuceni takto uvázat kapitál, nebudou schopni tolik investovat, což dopadne na finanční a kapitálové trhy. Navíc se jim sníží prostor k vytváření zisku. Výsledkem bude zdražení pojistek. „Omezila by se nabídka produktů. Ceny životních pojistek by mohly vzrůst až o třicet procent za současného propadu jejich výnosu, zvýšily by se i ceny neživotního pojištění, a to až o pětinu, “ tvrdí Síkora.

Pochybnosti o návrhu mají i poradci. „Máme jisté obavy z toho, že současná snaha regulátorů, kterou vnímáme částečně jako reakci na finanční krizi, může vést k plošnému uvalení příliš konzervativních kapitálových požadavků na pojišťovny,“ upozornil partner KPMG Roger Gascoigne.

Samotné požadavky na kapitál totiž podle Gascoigne nemusejí byt dostatečné pro zamezení insolvence. „Zkušenosti ukazují, že velká část minulých insolvencí byla způsobena nedostatky ve správě a řízení, vnitřním kontrolním systému či v rozhodovacích procesech. Nedostatek kapitálu byl pouze důsledkem těchto nežádoucích jevů, a nikoli prvotní příčinou úpadku,“ dodal. Odborné svazy nyní proto tlačí na Evropskou komisi a parlament, aby návrh výboru v této podobě neodsouhlasily. V parlamentu minulý týden proběhlo první slyšení, v květnu bude další na půdě komise. Ta by měla návrh schválit letos na podzim, evropští poslanci budou o normě rozhodovat příští rok.

Návrh výboru vznikl v rámci změny implementačních pravidel Solvency 2, která přináší nový režim pro kapitálovou přiměřenost pojišťoven. Na tato pravidla jsou pojišťovny připraveny, ovšem reformní návrhy vznikly nedávno v reakci na finanční krizi, která způsobila těžké problémy hlavně v bankovním sektoru. Reformovaná pravidla přinášejí až 60procentní zvýšení kapitálu oproti Solvency 2.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web