Brusel: Nové zdanění bank má zabránit jejich pádu

26.5.2010 14:14   |  

Evropská komise navrhla nové zdanění bank. Banky by měly odvádět peníze do speciálních fondů v zemích EU, které mají v budoucnosti sloužit k případné záchraně finančních ústavů. EU může podle odhadů takto získat až 140 miliard eur (zhruba 3,6 bilionu korun), zkrátí však výnosy finančních ústavů. S návrhem musí souhlasit členské státy i Evropský parlament.

„Je nepřípustné, aby daňoví poplatníci nadále nesli vysoké náklady na záchranu bankovního odvětví. Ti by neměli stát v první linii tohoto zápasu. Věřím v zásadu, že znečišťovatel platí. Musíme vybudovat systém, který zajistí, aby v budoucnu náklady bankovních krizí platilo finanční odvětví,“ uvedl v eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Návrh má nicméně celou řadu odpůrců, mezi něž patří především banky. Někteří ekonomové varují, že by podobné opatření mohlo vést k „morálnímu hazardu“, protože střadatelé a investoři by přestali vybírat finanční ústavy na základě jejich důvěryhodnosti a kvality. Dostali by totiž záruku, že v případě problémů stát vždy přijde bance na pomoc.

Evropská komise však argumentuje tím, že fondy by se nepoužívaly k poskytnutí finančních injekcí bankám nebo k záchraně bank, ale pouze k zajištění toho, aby byl úpadek banky předmětem řádného řízení a nedestabilizoval finanční systém.

Podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla samotné banky na nové zdanění zareagují například dražšími finančními produkty, budou také s menší ochotou půjčovat peníze.

„Velké stachanovské úsilí také může – a s největší pravděpodobností bude – znamenat, že finanční sektor nebude nijak horlivě rozbíhat úvěrování reálné ekonomiky,“ řekl Hampl deníku E15. Investoři si navíc podle něj nové opatření přeloží tak, že investovat do finančních institucí nebude v příštích letech výhodné.

Evropská unie chce ostatní země přesvědčit, aby přijaly podobná opatření, na summitu 20 největších ekonomik světa (G20), který se uskuteční příští měsíc v Torontu.

„V Evropské unii zavedení speciální daně podporu má, v G20 ji nemá. Tam jsou země, které měly finanční sektor nezasažený jako Kanada či Brazílie. Ale na celoevropské úrovni se zdá, že tlak na zavedení této daně je poměrně velký. Přiznám se, že osobně mě to moc netěší, ale ve finále je to politické rozhodnutí. To regulátoři, tedy centrální banky a dohledy – pokud se tak stane – budou muset vzít na vědomí,“ konstatoval Hampl.

Kritický názor na zdanění bank má i Česká bankovní asociace (ČBA), podle které podobná restriktivní opatření jdou proti hospodářskému oživení a budou zpomalovat případný ekonomický růst. „Pokud k dani přistoupí jen některé země, znevýhodní své trhy oproti ostatním, což platí především pro vztah EU vůči ostatním finančním trhům,“ uvedl v úterý náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

Brusel zatím nestanovil konkrétní výši nové daně, chce tak učinit až v říjnu letošního roku, tedy poté, co o návrhu budou od června jednat členské státy i Evropský parlament.

Šance na prosazení návrhu navzdory výhradám zůstávají poměrně vysoké. Evropská komise se totiž i v tomto případě uchýlila ke kontroverznímu postupu, který jí umožňuje hladší schvalování vlastních návrhů. Nové zdanění totiž zařadila pod oblast vnitřního trhu, kde se o návrzích hlasuje kvalifikovanou většinou. Pokud by návrh zařadila pod oblast daní, potřebovala by jen stěží dosažitelný souhlas všech 27 členských států EU. Komise chce, aby EU schválila návrh do poloviny příštího roku.

Autor: red, čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web