Brusel: Řecký dluh můžeme prodloužit, ne odpustit | E15.cz

Brusel: Řecký dluh můžeme prodloužit, ne odpustit

Brusel: Řecký dluh můžeme prodloužit, ne odpustit
ilustrační foto
• 
ZDROJ: John D. Carnessiotis, Flickr.com (CC-BY-SA 2.0)

ČTK

Evropa dnes projevila ochotu dát Řecku víc času na splácení jeho dluhů. Jen málo ale naznačuje, že přistoupí na požadavky nové řecké vlády na odpuštění dluhu. Například vysoce postavený činitel Evropské centrální banky (ECB), Francouz Benoit Coeuré uvedl, že ECB se nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu, je ale možné jednat o jeho prodloužení.

Evropští představitelé tak reagují na vítězství levicové strany Syriza v nedělních volbách v Řecku. Syriza usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce vyjednat řadu úlev pro Řecko, které se před pěti lety ocitlo na pokraji státního bankrotu. Její šéf Alexis Tsipras již dříve naznačil, že se bude snažit s mezinárodními věřiteli dohodnout odpis většiny řeckého dluhu.

Podle evropských lídrů by to vyslalo špatný signál jiným členům eurozóny. Atény by se bez záchranného programu nemohly zapojit do čerstvě oznámeného plánu ECB na nákup státních dluhopisů a měly by problémy s tím zajistit si financování na trzích. Pokud totiž Řecko odmítne splácet dluh eurozóně, nepůjčí mu zřejmě ani soukromí investoři, míní podle Reuters činitelé.

ECB: Dluhy neodpustíme, je to právně nemožné

„Dluhy neodpustíme, jsme ale připraveni jednat o prodloužení záchranného programu nebo termínů splatnosti,“ prohlásil podle Reuters finský premiér Alexander Stubb. To ale podle něj nebude nic měnit na faktu, že Atény musí pokračovat v hospodářských reformách.

Podle francouzského člena Rady guvernérů ECB Coeurého není z právních důvodů možné, aby se ECB coby jeden z mezinárodních věřitelů Atén zapojila do jakéhokoli snižovaní řeckého dluhu. Je ale prý možné provést změny ve lhůtách splatnosti.

Tsipras musí platit, prohlásil Coeuré

Tsipras „musí platit, taková jsou evropská pravidla hry,“ řekl Coeuré rozhlasu Europe 1. „V Evropě není místo pro jednostranný čin. Nejsou vyloučeny rozhovory, například o novém časovém rozvržení dluhu,“ uvedl také Coeuré.

Podobně šéfka Mezinárodního měnového fondu, dalšího ze tří mezinárodních věřitelů Řecka uvedla, že země musí dodržovat pravidla eurozóny a nemůže očekávat žádné zvláštní zacházení u svého dluhu. „Nemůžeme vytvářet zvláštní kategorie pro takovou nebo onakou zemi,“ řekla deníku Le Monde Christine Lagardeová. Atény podle ní ještě musí provést klíčové reformy, které se týkají mimo jiné vybírání daní či práce justice.

Oettinger: Byl by to špatný signál pro jiné státy

Dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem před dnešním jednáním ministrů financí zemí platících eurem prohlásil, že členství v eurozóně znamená dodržování dohodnutých závazků jejími členy. Eurokomisař pro digitální ekonomiku, Němec Günther Oettinger uvedl, že restrukturalizace řeckého dluhu by vyslala špatný signál jiným státům v eurozóně, jako jsou Portugalsko, Irsko, Kypr nebo Španělsko. Ty v minulosti také požádaly o mezinárodní pomoc.

Řecko: pět let nad propastí bankrotu
Řecko v posledních pěti letech pomáhala držet nad vodou trojice mezinárodních věřitelů, mezi něž patří kromě ECB a MMF ještě Evropská komise. Atény se s nimi dohodly na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur.
Výměnou ale musely zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a zvyšovat daně. To prohloubilo hospodářskou recesi a zhoršilo životní úroveň obyvatelstva. Tsipras v pátek vyjádřil přesvědčení, že bude schopen dosáhnout vzájemně přijatelné a prospěšné dohody s mezinárodními věřiteli.
Co zaznělo na adresu řeckých voleb:
Jeroen Dijsselbloem, šéf euroskupiny, dánský ministr financí:

„Členství v eurozóně znamená, že budete dodržovat vše, k čemu jste se zavázali. (…) Myslím, že každý, včetně řeckých voličů, ale chápe, že velké problémy řecké ekonomiky nezmizely nebo se nezměnily přes noc jen proto, že byly volby,“ poznamenal Nizozemec Dijsselbloem. “
Alexander Stubb, finský premiér:

„Nebudeme promíjet dluhy, ale jsme připravení mluvit o prodloužení programu finanční pomoci a datech splatnosti. To ale nic nemění na skutečnosti, že Řecko musí pokračovat v ekonomických reformách.“
Manfred Weber, šéf lidovecké frakce Evropského parlamentu:

„Řecko musí pokračovat na své reformní cestě. Brzy se ukáže, že pan Tsipras dával jen plané sliby.“
Matteo Salvini, šéf italské separatistické strany Liga severu:

„Řecké volby jsou fackou evropskému sovětskému svazu eura, nezaměstnanosti a bank.“
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu:

„V eurozóně existují vnitřní pravidla, která se musí dodržovat. Nemůžeme vytvářet zvláštní kategorie pro takovou nebo onakou zemi.“
Günther Oettinger, eurokomisař pro digitální ekonomiku:

„Pokud snížíme dluh (Řecku), vyšleme tím špatný signál do Portugalska, Irska, Kypru či Španělska.“

Tsipras se bez dohody s věřiteli neobejde, píše německý tisk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!